Οι νικητές του 34ου φεστιβάλ του Sundance

...

Γράφει η Βαρβάρα Κοντoνή

Έπειτα από μια δεκαήμερη γιορτή γεμάτη νέες ταινίες, φρέσκα πρόσωπα, events και μπόλικη παρασκηνιακή δράση, το 34ο φεστιβάλ του Sundance, έριξε χθες αυλαία.

Το φεστιβάλ ξεκίνησε φέτος στις 21 Ιανουαρίου και ολοκληρώθηκε στις 29, εν μέσω συγκινητικών δηλώσεων των πρωταγωνιστών, και του ζεστού χειροκροτήματος του κοινού,που φάνηκε να αγκάλιασε για ακόμη μια φορά τον Utah-κίστικο ανεξάρτητο κινηματογράφο που έχει γίνει θεσμός.

Μεγάλος νικητής των φετινών βραβείων αναδείχθηκε το «Beasts of the Southern Wild» του νεαρού σκηνοθέτη Μπέν Ζέιτλιν, ένα σουρεαλιστικό, μυθοπλαστικό δράμα που πραγματεύεται την ιστορία μιας εξάχρονης η οποία ζει μαζί με τον πατέρα της σε μια πλημμυρισμένη περιοχή στην άκρη του κόσμου που ονομάζεται «The Bathtub».  Οι καταστάσεις θα οδηγήσουν την μικρή στην αναζήτηση της μητέρας της, όταν η ‘απελευθέρωση’ μερικών προϊστορικών πλασμάτων, και η άνοδς των υδάτων χειροτερέψουν την ήδη ταλαιπωρημένη υγεία του πατέρα της.  Η ταινία κέρδισε το Grand Jury Prize στη κατηγορία του δραματικού, το οποίο αποτελεί και το σημαντικότερο βραβείο του διαγωνισμού, κερδίζοντας τις εντυπώσεις κοινού και κριτικών από τη πρώτη στιγμή.  Και το «The Surrogate» όμως με πρωταγωνιστή τον Τζόν Χόκς, δεν έμεινε παραπονεμένο καθώς τσίμπησε  τα Audience Award και Best Ensemble.

Υπομονή τώρα κάνα χρονάκο μέχρι το επόμενο φεστιβάλ.  Για να γίνει πιο γλυκιά η αναμονή, πάρτε χαρτί και μολύβι και σημειώστε τις ταινίες που πρέπει να έχετε στο νου σας τους επόμενους μήνες, με βάση τη full λίστα νικητών που θα δείτε παρακάτω.  Ας ελπίσουμε μόνο να καταφέρουν να βρουν την πολυπόθητη διανομή…

Και οι νικητές για το 2012 είναι οι εξής:

Grand Jury Prize — Dramatic
Beasts of the Southern Wild

Grand Jury Prize — Documentary
The House I Live In

U.S. Directing Award — Dramatic
Ava DuVernay, Middle of Nowhere

U.S. Directing Award — Documentary
Lauren Greenfield, The Queen of Versailles

Waldo Salt Screenwriting Award
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed

U.S. Editing Award — Documentary
Enat Sidi, Detropia

U.S. Excellence in Cinematography Award — Dramatic
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild

U.S. Excellence in Cinematography Award — Documentary
Jeff Orlowski, Chasing Ice

U.S. Special Jury Prize for Ensemble Acting — Dramatic
The Surrogate

U.S. Special Jury Prize for Producing — Dramatic
Jonathan Schwartz and Andrea Sperling, Smashed and Nobody Walks

U.S. Special Jury Prize — Documentary
Love Free or Die
Al Weiwei: Never Sorry

U.S. Audience Award — Dramatic
The Surrogate

U.S. Audience Award — Documentary
The Invisible War

World Cinema Audience Award — Dramatic
Valley of Saints

World Cinema Audience Award — Documentary
Searching for Sugarman

Best of NEXT Audience Award
Sleepwalk With Me

World Cinema Jury Prize – Dramatic 
Violeta Went to Heaven

World Cinema Directing Award – Dramatic 
Mads Matthiesen, Teddy Bear

World Cinema Screenwriting Award – Dramatic 
Marialy Rivas, Camila Gutierrez, Pedro Periano, Sebastian Sepulveda, Young & Wild

World Cinema Cinematography Award – Dramatic 
David Raedeker, My Brother the Devil

World Cinema Special Jury Prize – Dramatic 
Can

World Cinema Jury Prize – Documentary 
The Law in These Parts

World Cinema Directing Award – Documentary 
Emad Burnet and Guy Davidi, 5 Broken Cameras

World Cinema Editing Award – Documentary 
Lisanne Pajot and James Swirsky, Indie Game: The Movie

World Cinema Special Jury Prize – Documentary 
Searching for Sugarman

World Cinema — Documentary Cinematography Award
Putin’s Kiss, Lars Skree

Alfred P. Sloan Feature Film Prize
Robot and Frank
Valley of Saints

Shorts Audience Award
The Debutante Hunters, Maria White

 

Βαρβάρα Κοντονή

Ερωτευμένη με τον κινηματογράφο από μικρή, παθιασμένη με τις εικόνες, τους ήχους, τις ιστορίες και την ομορφιά της 7ης Τέχνης, απολαμβάνω να γράφω με ένταση για αυτά που αγαπώ.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ