15 χρόνια φεστιβάλ ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης έρχονται στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

...

Γράφει η Συντακτική ομάδα του Reel.gr

Το επετειακό αφιέρωμα «15 χρόνια Φεστιβάλ. Μια συναρπαστική διαδρομή», το οποίο πραγματοποιείται με μεγάλη επιτυχία με αφορμή το 15ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα, «ταξιδεύει» στην Αθήνα από 28 Μαρτίου έως 7 Απριλίου, στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (Ιερά Οδός 48, μετρό Κεραμεικός).

Συνολικά 36 ντοκιμαντέρ δημοφιλή και πολυσυζητημένα, αποκαλύπτουν τις πιο αθέατες όψεις της ζωής μας. Αξίζει να σημειωθεί πως τα περισσότερα από αυτά προβάλλονται για πρώτη φορά στην Αθήνα. Ντοκιμαντέρ που αγαπήθηκαν και εντυπώθηκαν στη μνήμη, συναρπάζουν και προβληματίζουν, ανοίγοντας ένα παράθυρο στον κόσμο.

Το αφιέρωμα ανοίγει αυλαία με το αριστουργηματικό ντοκιμαντέρ Νοσταλγώντας το φως του Πατρίσιο Γκουσμάν (2010). Στην πιο ώριμη στιγμή της φιλμογραφίας του, ο χιλιανός κινηματογραφιστής υπογράφει ένα υπαρξιακό δοκίμιο, στο οποίο αναμοχλεύει με ποιητική διάθεση, όλα όσα τον συγκινούν και τον παρακινούν ως άνθρωπο και ως δημιουργό. Αναμφισβήτητα, ένα πολιτικό σχόλιο για τα ‘φαντάσματα’ που κληρονόμησε στη Χιλή το καθεστώς Πινοσέτ, το Νοσταλγώντας το φως, ταξιδεύει στο χώρο – στην έρημο Ατακάμα – και το χρόνο, συνδέοντας τις αρχές της αστρονομίας και της αρχαιολογίας με κοινό παρονομαστή την ανθρώπινη ύπαρξη.

Το αφιέρωμα περιλαμβάνει ντοκιμαντέρ-σταθμούς: Το αποκαλυπτικό Η εταιρεία των Τζένιφερ Άμποτ και Μαρκ Άκμπαρ (2003), απ’ τις πρώτες ταινίες με ηχηρή απήχηση στο κοινό που έριξε φως στο παρασκήνιο των πολυεθνικών εταιρειών. Τη συγκινητική Ιστορία της καμήλας που δάκρυσε των Μπιαμπασούρεν Νταβά και Λουίτζι Φαρλόνι (2003), καθώς και τη συγκλονιστική Φαιά ουσία του Τζο Μπέρλιντζερ (2004). Καταξιωμένοι δημιουργοί δηλώνουν επίσης δυναμικό παρών στο αφιέρωμα, μεταξύ άλλων, η πολυβραβευμένη Κιμ Λοντζινότο με Τα κορίτσια απ’ την Γκαέα (2000, συν-σκηνοθεσία με την Τζέινο Γουίλιαμς) και ο Ζαν-Ξαβιέ ντε Λεστράντ με τη σειρά ντοκιμαντέρ Οι σκάλες (2004). Οι ταινίες του αφιερώματος, με πλούσια θεματολογική και υφολογική ποικιλία, καθηλώνουν το θεατή, υπενθυμίζοντας ότι το ντοκιμαντέρ αποτελεί την πιο πιστή και συναρπαστική αντανάκλαση της πραγματικότητας.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

28/3/13 ΠΕΜΠΤΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α & ΑΙΘΟΥΣΑ Β
20:00 Νοσταλγώντας το φως / Nostalgia for the Light 90’ Patricio Guzman

29/3/13 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Docville – Λασκάρεως 99, Αθήνα / Docville – 99 Laskareos St., Athens 47’ Κατερίνα Πατρώνη & Σαγιόμι / Sayome, 56’ Νίκος Νταγιαντάς
20:30 Το κινητό σινεμά των ονείρων / Battu’s Bioscope 59’ Andrzej Fidyk
Μωρά «Made in India» / Babies Made in India 52’ Stephanie Lebrun, Philippe Levasseur
22:30 Η λέσχη των τυχερών ανθρώπων / Lucky People Center International 78’ Erik Pauser, Johan Soderberg

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00 Αγνοείται ο Άλεν / Missing Allen 92’ Christian Bauer
20:00 Φθινοπωρινό χρυσάφι / Autumn Gold 94’ Jan Tenhaven
22:00 Οι σκάλες / Τhe Staircase 2×45’ Jean-Xavier de Lestrade (επεισόδιο 1 & 2)

30/3/13 ΣΑΒΒΑΤΟ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Φθινοπωρινό χρυσάφι / Autumn Gold 94’ Jan Tenhaven
20:00 Η αδελφή Χέλεν / Sister Helen 90’ Rob Fruchtman, Rebecca Cammisa
22:00 Αναζητώντας τις Αδελφές Παπέν / In Search of the Papin Sisters 94’ Claude Ventura

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
17:30 Σάρκα μου και αίμα μου / My Flesh and Blood 85’ Jonathan Karsh
19:15 Η εταιρεία / The Corporation 145’ Mark Achbar, Jennifer Abbott
22:00 Οι σκάλες / Τhe Staircase 2×45’ Jean-Xavier de Lestrade (επεισόδιο 3 & 4)

31/3/13 ΚΥΡΙΑΚΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Ένα λιοντάρι στο σπίτι / A Lion in the House (Part 1) 111’ Steven Bognar, Julia Reichert
20:00 Ένα λιοντάρι στο σπίτι / A Lion in the House (Part 2) 118’ Steven Bognar, Julia Reichert
22:15 Εννιά γερά δόντια / Nine Good Teeth 75’ Alex Halpern

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00 Μαρτσέλα / Marcela 82’ Helena Třeštikova
20:00 Το κινητό σινεμά των ονείρων / Battu’s Bioscope 59’ Andrzej Fidyk
Μωρά «Made in India» / Babies Made in India 52’ Stephanie Lebrun, Philippe Levasseur
22:00 Οι σκάλες / Τhe Staircase 2×45’ Jean-Xavier de Lestrade (επεισόδιο 5 & 6)

1/4/13 ΔΕΥΤΕΡΑ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 18 κιλά αγάπη / 39 Pounds of Love 74’ Dani Menkin
20:00 Το μοναστήρι / The Monastery: Mr. Vig and the Nun 84’ Pernille Rose Gronkj.r
22:00 Συλλαμβάνοντας τους Φρίντμαν / Capturing the Friedmans 107’ Andrew Jarecki

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00 Ένας τυχερός ελέφαντας / One Lucky Elephant 82’ Lisa Leeman
19:30 Φαιά ουσία / Gray Matter 59’ Joe Berlinger
Μετά λύπης, σας πληροφορούμε / Regret to Inform 72’ Barbara Sonneborn
22:00 Οι σκάλες / Τhe Staircase 2×45’ Jean-Xavier de Lestrade (επεισόδιο 7 & 8)

2/4/13 ΤΡΙΤΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Να πεθάνω όρθια / Die Standing Up 74’ Jacaranda Correa
19:30 Φαιά ουσία / Gray Matter 59’ Joe Berlinger
Μετά λύπης, σας πληροφορούμε / Regret to Inform 72’ Barbara Sonneborn
22:00 Ζήτω οι αντίποδες! / !Vivan las antipodas! 104’ Victor Kossakovsky

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00 Από πού πάμε σπίτι μας; / Which Way Home 83’ Rebecca Cammisa
20:00 Τα κορίτσια απ’ την Γκαέα / Gaea Girls 106’ Kim Longinotto, Jano Williams
22:00 Εννιά γερά δόντια / Nine Good Teeth 75’ Alex Halpern

3/4/13 ΤΕΤΑΡΤΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Χαμογελώντας σε εμπόλεμη ζώνη / Smiling in a War Zone 77’ Magnus Bejmar, Simone Aaberg K.rn
20:00 Sugar Town – Οι γαμπροί / Sugar Town – The Bridegrooms 81’ Κίμων Τσακίρης
22:00 Την ήξερα όταν ήταν αγόρι / She’s a Boy I Knew 70’ Gwen Haworth

ΑΙΘΟΥΣΑ Β
18:00 Η ιστορία της καμήλας που δάκρυσε / The Story of the Weeping Camel 87’ Byambasuren Davaa, L. Falorni
20:00 Άσωτοι γιοι / Prodigal Sons 86’ Kimberly Reed
22:00 Η λέσχη των τυχερών ανθρώπων / Lucky People Center International 78’ Erik Pauser, Johan Soderberg

4/4/13 ΠΕΜΠΤΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Τα παιδία δεν παίζει / The Game Must Go On 81’ Άγγελη Ανδρικοπούλου, Αργύρης Τσεπελίκας
20:00 Ο πρέσβης / The Ambassador 93’ Mads Brugger
22:00 Το τελευταίο τρένο του γυρισμού / Last Train Home 87’ Lixin Fan

5/4/13 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Ένας τυχερός ελέφαντας / One Lucky Elephant 82’ Lisa Leeman
20:00 Σάρκα μου και αίμα μου / My Flesh and Blood 85’ Jonathan Karsh
22:00 Νοσταλγώντας το φως / Nostalgia for the Light 90’ Patricio Guzman

6/4/13 ΣΑΒΒΑΤΟ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
18:00 Οι εραστές της Αξού / The Lovers from Axos 80’ Νίκος Λυγγούρης
20:00 Άσωτοι γιοι / Prodigal Sons 86’ Kimberly Reed
22:00 Την ήξερα όταν ήταν αγόρι / She’s a Boy I Knew 70’ Gwen Haworth

7/4/13 ΚΥΡΙΑΚΗ

ΑΙΘΟΥΣΑ Α
17:30 Η Λαβ και η Nταϊάν / Love and Diane 155’ Jennifer Dworkin
20:15 Από πού πάμε σπίτι μας; / Which Way Home 83’ Rebecca Cammisa
22:00 Η αδελφή Χέλεν / Sister Helen 88’ Rob Fruchtman, Rebecca Cammisa

Τιμή εισιτηρίου: € 5 για κάθε προβολή.

Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ