Δόθηκαν τα βραβεία BAFTA για το 2013

...

Γράφει η Βαρβάρα Κοντονή

Σιγά σιγά όλα τα κινηματογραφικά βραβεία, περνούν στα χέρια των νικητών τους, μιας που χθες δόθηκαν και τα βρετανικά βραβεία BAFTA, τις υποψηφιότητες των οποίων είχες δει εδώ, στις αρχές του Ιανουαρίου.

Σε γενικότερο επίπεδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ απ’οτι έχεις μέχρι τώρα δει, μιας που το «Argo» του Ben Affleck, συνεχίζει να σαρώνει στο πέρασμά του, κερδίζοντας εδώ το βραβείο Καλύτερης Ταινίας, καθώς και αυτό Καλύτερης Σκηνοθεσίας.  Not bad Ben, not bad.   Όσον αφορά τους Α’ και τους Β’ ρόλους, ούτε εκεί υπήρξαν ιδιαίτερες εκπλήξεις, μιας που η γηραιά Emmanuelle Riva, απέσπασε αυτό του Α’ Γυναικείου Ρόλου, ενώ ο Daniel Day Lewis έκανε πάλι-αναμενόμενα-το θαύμα του, αποσπώντας το βραβείο Α’ Ανδρικού.  Στους Β’, συναντήσαμε για ακόμη μια φορά γνώριμες φάτσες με την Anne Hathaway να αποσπά το βραβείο Β’ Γυναικείας Ερμηνείας, για το «Les Miserables», ενώ τον Christoph Waltz να τσιμπάει με την σειρά του αυτό του Β’ Ανδρικού, για την εξαιρετική του ερμηνεία στο ταραντινίστικο, «Django Unchained».

Για να σε αφήσουμε όμως και λίγο σε αγωνία, παρακάτω, μπορείς να τσεκάρεις ολόκληρη την λίστα των νικητών, και να περιμένεις και εσύ μαζί με εμάς πλέον, την 85η απονομή των βραβείων Oscar, όπως αυτή θα πραγματοποιηθεί στις 24 Φεβρουαρίου.  Stay tuned!

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

ARGO (Winner)
LES MISERABLES
LIFE OF PI
LINCOLN
ZERO DARK THIRTY

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ

ANNA KARENINA
THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL
LES MISERABLES
SEVEN PSYCHOPATHS
SKYFALL (Winner)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΒΡΕΤΑΝΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΥ, ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ Η’ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ

Bary Layton (Σκηνοθεσία), Dimitri Doganis (Παραγωγή) – THE IMPOSTER (Winner)
David Morris (Σκηνοθεσία), Jacqui Morris (Σκηνοθεσία/Παραγωγή) – McCULLIN
Dexter Fletcher (Σκηνοθεσία/Σενάριο), Danny King (Σενάριο) – WILD BILL
James Bobin (Σκηνοθεσία) – THE MUPPETS
Tina Gharavi (Σκηνοθεία/Σενάριο) – I AM NASRINE

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

AMOUR – Michael Haneke
ARGO – Ben Affleck (Winner)
DJANGO UNCHAINED – Quentin Tarantino
LIFE OF PI – Ang Lee
ZERO DARK THIRTY – Kathryn Bigelow

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

THE IMPOSTER
MARLEY
McCULLIN
SEARCHING FOR SUGAR MAN (Winner)
WEST OF MEMPHIS

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

AMOUR – Michael Haneke
DJANGO UNCHAINED – Quentin Tarantino (Winner)
THE MASTER – Paul Thomas Anderson
MOONRISE KINGDOM – Wes Anderson, Roman Coppola
ZERO DARK THIRTY – Mark Boal

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

ARGO – Chris Terrio
BEASTS OF THE SOUTHERN WILD – Lucy Alibar, Benh Zeitlin
LIFE OF PI – David Magee
LINCOLN – Tony Kushner
SILVER LININGS PLAYBOOK – David O. Russell (Winner)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ

AMOUR (Winner)
HEADHUNTERS
THE HUNT
RUST AND BONE
UNTOUCHABLES

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

BRAVE (Winner)
FRANKENWEENIE
PARANORMAN

Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Ben Affleck – ARGO
Bradley Cooper – SILVER LININGS PLAYBOOK
Daniel Day-Lewis – LINCOLN (Winner)
Hugh Jackman – LES MISERABLES
Joaquin Phoenix – THE MASTER

Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Emmanuelle Riva – AMOUR (Winner)
Helen Mirren – HITCHCOCK
Jennifer Lawrence – SILVER LININGS PLAYBOOK
Jessica Chastain – ZERO DARK THIRTY
Marion Cotillard – RUST AND BONE

Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Alan Arkin – ARGO
Christoph Waltz – DJANGO UNCHAINED (Winner)
Javier Bardem – SKYFALL
Philip Seymour Hoffman – THE MASTER
Tommy Lee Jones – LINCOLN

B’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Amy Adams – THE MASTER
Anne Hathaway – LES MISERABLES (Winner)
Helen Hunt – THE SESSIONS
Judi Dench – SKYFALL
Sally Field – LINCOLN

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

ANNA KARENINA – Dario Marianelli
ARGO – Alexandre Desplat
LIFE OF PI Mychael Danna
LINCOLN – John Williams
SKYFALL – Thomas Newman (Winner)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ANNA KARENINA – Seamus McGarvey
LES MISERABLES – Danny Cohen
LIFE OF PI – Claudio Miranda (Winner)
LINCOLN – Janusz Kaminski
SKYFALL – Roger Deakins

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ

ARGO (Winner)
DJANGO UNCHAINED
LIFE OF PI
SKYFALL
ZERO DARK THIRTY

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ

ANNA KARENINA
LES MISERABLES (Winner)
LIFE OF PI
LINCOLN
SKYFALL

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ

ANNA KARENINA (Winner)
GREAT EXPECTATIONS
LES MISERABLES
LINCOLN
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΧΟΣ

DJANGO UNCHAINED
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES (Winner)
LIFE OF PI
SKYFALL

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΦΕ

THE DARK KNIGHT RISES
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LIFE OF PI (Winner)
MARVEL AVENGERS ASSEMBLE
PROMETHEUS

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ

ANNA KARENINA
HITCHCOCK
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY
LES MISERABLES (Winner)
LINCOLN

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

HERE TO FALL
I’M FINE THANKS
THE MAKING OF LONGBIRD (Winner)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

THE CURSE
GOOD NIGHT
SWIMMER (Winner)
TUMULT
THE VOORMAN PROBLEM

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟ ΑΣΤΕΡΙ

Elizabeth Olsen
Andrea Riseborough
Suraj Sharma
Juno Temple (Winner)
Alicia Vikander

 

Βαρβάρα Κοντονή

Ερωτευμένη με τον κινηματογράφο από μικρή, παθιασμένη με τις εικόνες, τους ήχους, τις ιστορίες και την ομορφιά της 7ης Τέχνης, απολαμβάνω να γράφω με ένταση για αυτά που αγαπώ.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ