Το πρόγραμμα της 62ης Berlinale

...

Γράφει η Bάσω Γκαγκά

Σε λίγες μέρες, και συγκεκριμένα 9 του μηνός, ξεκινάει το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Βερολίνου, θεσμός που κρατά αισίως από το 1951. Χτες λοιπόν, 31 Ιανουαρίου, ανακοινώθηκε από το Διευθυντή της Berlinale το πλήρες πρόγραμμα του Φεστιβάλ που θα διαρκέσει συνολικά 10 μέρες.

Στη διοργάνωση θα προβληθούν συνολικά 400 ταινίες απ’ όλο τον κόσμο, σε διάφορες κατηγορίες πέραν του διαγωνιστικού τμήματος, στο οποίο και θα συμμετάσχουν 18 ταινίες προς διεκδίκηση της Χρυσής και Αργυρής Άρκτου. Πρεμιέρα κάνει το «Les Adieux à la Reine” (Farewell My Queen) του Μπενουά Ζακό με πρωταγωνίστρια την Νταϊάν Κρούγκερ, ενώ διαγωνίζεται και η Ελληνική ταινία του Σπύρου Σταθουλόπουλου, «Μετέωρα». Άλλες 5 ταινίες θα προβληθούν εκτός διαγωνισμού, μεταξύ των οποίων το «The Flowers of War» του Κινέζου σκηνοθέτη Τζανγκ Γιμού με πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Μπέιλ, το βρετανικό «Bel Ami» με το εντυπωσιακό καστ των Ρόμπερτ Πάτινσον, Ούμα Θέρμαν και Κριστίν Σκοτ Τόμας αλλά και το υποψήφιο για Όσκαρ καλύτερης ταινίας «Εξαιρετικά Δυνατά και Απίστευτα Κοντά» (Extremely Loud And Incredibly Close) του Στίβεν Ντάλντρι με πρωταγωνιστές τους πάντα απολαυστικούς Σάντρα Μπούλοκ και Τομ Χανκς. Αξίζει να σημειωθεί πως στο φεστιβάλ θα κάνουν Παγκόσμια πρεμιέρα και 4 ταινίες μικρού μήκους που θα διεκδικήσουν τόσο τη Χρυσή Άρκτο όσο και το DAAD Short Film Award. Τιμητικό Βραβείο Χρυσής Άρκτου πρόκειται να λάβει και η Μέριλ Στριπ για τη συνολική προσφορά της στο Κινηματογραφικό στερέωμα.

Η κριτική επιτροπή, όπως έχει ανακοινωθεί από το Δεκέμβριο, θα αποτελείται από τους ηθοποιούς Σαρλότ Γκένσμπουργκ, Μπάρμπαρα Σούκοβα και τον αγαπημένο Τζέικ Τζίλενχαλ, τους σκηνοθέτες Ασγκάρ Φαρχαντί και Φρανσουά Οζόν, τον φωτογράφο Άντον Κόρμπιν και το συγγραφέα Μπουαλέμ Σανσάλ, ενώ πρόεδρος της επιτροπής επιλέχθηκε ο βρετανός και πολυβραβευμένος σκηνοθέτης Μάικ Λι.

Ακολουθούν αναλυτικά οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό τμήμα:

«A moi seule» («Coming Home«) – Frederic Videau
«
Aujourdhui» – Alain Gomis
«
Bai lu yuan» – Wang Quanan
«
Barbara» – Christian Petzold
«
Captive» – Brillante Mendoza
«Cesare deve Morire» («Caesar Must Die») –  Paolo και Vittorio Taviani
«Csak a szel» («Just The Wind») – Bence Fliegauf
«Dictado» («Childish Games») – Antonio Chavarrias
«En kongelig affaere» («A Royal Affair») – Nikolaj Arcel
«Gnade» («Mercy») – Matthias Glasner
«Jayne Mansfield’s Car» – Billy Bob Thornton
«Kebun binatang» («Postcards From The Zoo») – Edwin
«L’enfant d’en haut» («Sister») – Ursula Meier
«Les Adieux a la Reine» («Farewell My Queen») – Benoit Jacquot
«Meteora» – Spiros Stathoulopoulos
«Rebelle» – Kim Nguyen
«Tabu» – Miguel Gomes
«Was bleibt» («Home For The Weekend») – Hans-Christian Schmid

«Bel Ami» – Declan Donnellan και Nick Ormerod (εκτός διαγωνισμού)
«
Extremely Loud And Incredibly Close» – Stephen Daldry (εκτός διαγωνισμού)
«
Flying Swords of Dragon Gate» – Tsui Hark (εκτός διαγωνισμού)
«
Jin ling Shi San Chai» («The Flowers Of War«) – Zhang Yimou (εκτός διαγωνισμού)
«
Shadow Dancer» – James Marsh (εκτός διαγωνισμού)

Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ