Το 5ο φεστιβάλ animation της Σύρου

...

Για 5η συνεχή χρονία διογρανώνεται σε ένα από τα μεγαλύτερα νησιά των κυκλάδων τη Σύρο το animation φεστιβάλ Αniμasyroς.

156 ταινίες από 30 χώρες συνθέτουν τα δύο διαγωνιστικά προγράμματα (διεθνές και φοιτητικό) που διεκδικούν τα βραβεία του αniμasyroς 5.0, ενώ δε λείπουν και οι ταινίες νέων Ελλήνων δημιουργών, όπως η αξιόλογη δουλειά σπουδαστών του ΑΚΤΟ καθώς και του ΤΕΙ Αθήνας στην ενότητα προβολών Animation against trafficking.

Η ταινία έναρξης του φεστιβάλ θα είναι το υποψήφιο για Χρυσή Άρκτο πέρυσι Les Contes de la Nuit ή Tales of the Night στα αγγλικά του ταλαντούχου δημιουργού του Azur & Asmar, Michel Ocelot. Το τρέιλερ μπορείτε να το δείτε εδώ. Η προβολή θα ακολουθθεί κι από άλλες ταινίες του μεγάλου γάλλου δημιουργού καθώς όπως θα δείτε και παρακάτω στο προγραμμα το φεστιβάλ φέτος έχει αφιέρωμα στον Michel Ocelot.

Ένα άλλα συμαντικό αφιέρωμα είναι στον δημιουργό του Τεν Τεν, Hergé. Το αφιέρωμα περιλαμβάνει μια ομιλία για τη ζωή και το έργο του Hergé από το συνεργάτη και προσωπικό γραμματέα του καλλιτέχνη Alain Baran καθώς και την προβολή της ταινίας τεκμηρίωσης Tintin et moi  και της κινηματογραφικής ταινίας του Steven Spielberg, Οι περιπέτειες του Τεντέν: Το μυστικό του μονόκερου.

Παράλληλα, σημαντικοί δημιουργοί της διεθνούς και της ελληνικής σκηνής animation διδάσκουν στα φόρουμ και αποκαλύπτουν τα μυστικά στη σχέση του animation με τους ήχους και τη μουσική, ενώ στα εκπαιδευτικά εργαστήρια παίρνουν θέση οι μύθοι της Αρχαίας Ελλάδας μέσα από το βρετανικό studio Animate & Create (με τον Dan Richards), ενώ εμφανίζεται μέχρι και οΜάρκος Βαμβακάρης!

Περισσότερες πληροφορίες στη επίσημη σελίδα του φεστιβάλ

Δείτε παρακάτω το επίσημο video του φεστιβάλ

Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα

Πέμπτη  20.9

Πρόγραμμα Προβολών

Θέατρο Απόλλων

16:00 Αφιέρωμα London International Animation Festival (UK)
17:10 Aφιέρωμα Cinanima (PT)
18:15 Διάλειμμα
19:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Septembre 2΄49΄΄ FR
Tea Party 11΄21΄΄ UK
Sweetheart 2΄6΄΄ BG
TINAMV 1΄4΄ AT
Happy Life 6΄2΄΄ DE, CN
El piso se va a manchar 2΄56΄΄ UY
Automaton Emergence 1΄51΄΄ US
Missing 3΄ JO, UK
Road to Albion 3΄43΄΄ UK
19:30 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Jingle all the way 22΄ US
Bendito Machine IV 9΄50΄΄
ES This thirst 11΄ FR
Muri Puliti 8΄ IT
Alzheimer 8΄8΄΄ IR
20:30 Διάλειμμα
21:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
DE_RIRIA_SUBASUTAIMU 13΄ JP
Caldera 3΄3΄΄ US
La Noria 12΄ MX
The box 3΄ IT
Treppenwitz 12΄36΄΄ US
Rivière au Tonnerre 8΄ CA
Duo de volailles, sauce chasseur 8΄46΄΄ BE
22:00 Διάλειμμα
22:30 Cartoon D’or 2011
00:00 Λήξη Προβολών

Φόρουμ

Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

14:00 Έναρξη Εργασιών Φόρουμ
14:15 Διάλογος χωρίς λέξεις. Mη (δια)λεκτικό animation και η περίπτωση του Sylvain Chomet
Δρ. Αναστασία Δημητρά (ΑΚΤΟ), Πανεπιστήμιο Αιγαίου (GR) – Δρ. Δημήτρης Τσούκας (ΑΚΤΟ) GR
16:00 Λήξη Εργασιών Φόρουμ

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Πανεπιστήμιο Αιγαίου- 1ο Γυμνάσιο Ερμούπολης

10:00 Παιδικό Εργαστήριο Ι: Animated memories Αναστασία Δημητρά (GR)
16:00 Παιδικό Εργαστήριο ΙΙ: Ο Ήρωάς σου είσαι ΕΣΥ!, Χριστίνα Ντεπιάν, Γιάννης Ξαγοράρης, Ad Axem (GR)
10:00-00:00 Making of animasyros 5.0 – Ομάδα νέων δημιουργών υπό τον Κωνσταντίνο Τιλιγάδη
Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
09:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο  Modern Myths, Animate & Create Studio (UK)

Παρασκευή 21.9

Πρόγραμμα Προβολών

Θέατρο Απόλλων

16:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό
Homemade 5΄16΄΄ ΒΕ
Camera Obscura 5΄40΄΄ AU
Hänen tilanne 6΄30΄΄ FI
Zing 7΄31΄΄ DE
El castigo 3΄13΄΄ ES
Bite of the tail 9΄ 2012 US
De Roni 7΄ CH
Yugeshou 6΄30΄΄ JP
ManniQueen 3΄16΄΄ US
Blue Whale 6΄30΄΄ IL
17:00 American Animation Panorama- Don Hertzfeldt It’s such a beautiful day
18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Being Bradford Dillman 10΄20΄΄ UK
Història d’Este 7΄14΄΄ ES
Apnée 3΄32΄΄FR
Enco, travesias a vapor 15΄ CL
The squirrel and the penguin 5΄ UK
Zeinek gehiago iraun 12΄ ES
Cherrywood Cannon 6΄40΄΄ UK
20:00 Επίσημη Έναρξη- Συναυλία Φιλαρμονικής Δήμου Σύρου
21:30 American Animation Panorama- John Dilworth (US)
The dirty birdy 7΄14΄΄ US
Chicken from outer space 7΄47΄΄ US
Catch of the day 8΄47΄΄ US
Life in transition 4΄10΄΄ US
The return of sergeant Pecker 2΄ US
Courage the cowardly dog- King Ramses’Curse 11΄ US
Rinky Dink 4΄30΄΄ US
22:30 Διάλειμμα
23:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Stepeniste 32΄ BA
Gipfel-Gig 5΄30΄΄ CH
Happy Birthday 13΄ EE
Topo Glassato al Cioccolato 2΄40΄΄ IT
Cellular Circuitry 2΄ US
AMEN! 4΄58΄΄DE
00:00 Λήξη Προβολών
Κινηματογράφος ΠΑΛΛΑΣ
21:30 Ταινία Έναρξης – Αφιέρωμα Michel Ocelot
Les contes de la nuit, 84, FR
23:30 Λήξη Προβολών

Φόρουμ

Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης

11:00 Έναρξη Εργασιών Φόρουμ – Day 2
11:15 Η μουσική επένδυση ταινιών animation.Διαφορές και ομοιότητες με τις κινηματογραφικές ταινίες. Μάριος Στρόφαλης-
Μουσικός (GR)
12:30 Διάλλειμα
13:00 Η ισορροπία μεταξύ μουσικής και animation. Ηλίας Παντολέων- Μουσικός (GR)
14:00 Λήξη Εργασιών Φόρουμ

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Πανεπιστήμιο Αιγαίου- 1ο Γυμνάσιο Ερμούπολης

10:00 Παιδικό Εργαστήριο Ι: Animated memories Αναστασία Δημητρά (GR)
16:00 Παιδικό Εργαστήριο ΙΙ: Ο Ήρωάς σου είσαι ΕΣΥ!, Χριστίνα Ντεπιάν, Γιάννης Ξαγοράρης, Ad Axem (GR)
10:00-00:00 Making of animasyros 5.0 – Ομάδα νέων δημιουργών υπό τον Κωνσταντίνο Τιλιγάδη
Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
09:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο Modern Myths, Animate & Create Studio (UK)
16:00 «ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ» Η ανάπτυξη της πρώτης ελληνικής εκπαιδευτικής σειράς κινουμένων σχεδίων σε διαδραστικό
περιβάλλον μάθησης- Σοφία Μαντουβάλου, Αρίσταρχος Παπαδανιήλ (GR)

Σάββατο  22.09

Πρόγραμμα Προβολών

Θέατρο Απόλλων

14:30 Αφιέρωμα Τεντεν
Tintin et Moi, 70΄, GR
16:00 Πληροφοριακό Πρόγραμμα
Merrill’s First Date 3΄1΄΄ GR
Οδός Γκύλφορδ |Guilford Street 8΄18΄΄ GR
Η Φωτεινή Πλευρά |The bright side 1΄5΄΄ GR
Banji’s great adventure 4΄12΄΄ GR
Lost Moon 7΄22΄΄ GR
Μια χαρούμενη πόλη |A happy town 2΄48΄΄ GR
Τι |What 2΄11΄΄ GR
5 φορές |5 times 3΄GR
Green shade 10΄20΄΄ GR
Πως πείνασε |How he got hungry 50΄΄ GR
Τζάνκι| Junkie 2΄5΄΄ GR
Game over 2΄22΄΄ CY
Memories 3΄30΄΄ GR
Oo 9΄50΄΄ GR
Worm me up 2΄16΄΄ GR
17:00 Animation against Human Trafficking 10΄ (GR)
17:15 Διάλειμμα
18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα  (1 ώρα)
A different perspective1΄55΄΄ IE
Second hand 7΄30΄΄ CA
Waking Gus 1΄46΄΄ CA
Konstructor 13΄30΄΄ PL
Hund I Himlen 24΄55΄΄ DK
Moxie 5΄40΄΄ UK
Seven minutes in the Warsaw Ghetto7΄42΄΄ DK
19:00 American Animation Panorama- Patrick Smith (US)
Drink 5΄ US
Delivery 9΄ US
Moving Along 3΄ US
Handshake 4΄ US
Puppet 7΄ US
Masks 7΄ US
19:30 Διάλειμμα
20:00 Φοιτητικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
366 Tage 12΄12΄΄ DE
Abuelas 9΄16΄΄ UK
Εκκρεμότητα Abeyance 6΄31΄΄ 2011 GR
Kid & Vulture 2΄29΄΄ GR
Space Stallions 3΄40΄΄ DK
Bad Consequences 1΄29΄΄ GR
Load 5΄30΄΄ DK
Ναννούρισμαν Lullaby 3΄΄55΄΄GR
Maomaogr 2΄28΄΄ GR, TR
US 2΄7΄΄ GR
Τυπική Περίπτωση Βλάβης – Common Case of Malfunction 6΄ GR
Life flight 3΄27΄΄ GR
Πρόσωπο της Mae West Face of Mae West 2΄46΄΄ GR
Carmella 2΄17΄΄ GR
Gaia 2΄17΄΄ GR
21:00 Διάλειμμα
21:15 Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
Canción naïf 4΄21΄΄ UK
Think kites 6΄56΄΄ 2012 GR
Andreas & Christina | Wedumentary  4΄48΄΄ GR
12 Drawings a day 4΄5΄΄ DK
Sunny 2΄45΄΄ GR
Tram 7΄ FR, CZ
Una furtiva lagrima 3΄8΄΄ US
Edmond était un âne 15΄04΄΄ FR,CA
Junkyard 18΄ NL, BE
Size 2΄42΄΄ GR
Retrocognition 18΄ US
Réflexion 3΄48΄΄ FR
22:45 Διάλειμμα
23:00 Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
I want your love 1΄33΄΄ IL, CA
Fleuve Rouge, Song Hong 14΄15΄΄ FR
Plume 14΄45΄΄ FR
The missing key 29΄55΄΄ AU
00:00 Λήξη Προβολών
Κινηματογράφος ΠΑΛΛΑΣ
21:00 Αφιέρωμα Τεντεν
The adventures of Tintin: The secret of the unicorn, 108΄, US

Φόρουμ

Θέατρο Απόλλων

11:00 Έναρξη Εργασιών Φόρουμ Day 3
11:15 Interpreting Music as Drawings, Patrick Smith (US)
12:30 Λήξη Εργασιών Φόρουμ
Αφιέρωμα Τεντεν
13:00 The life and work of Hergé, Alain Baran (BE)
14:30 Λήξη

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

10:00 Παιδικό Εργαστήριο Ι: Animated memories Αναστασία Δημητρά GR
11:00 Παιδικό Εργαστήριο ΙΙ: Ο Ήρωάς σου είσαι ΕΣΥ!, Χριστίνα Ντεπιάν, Γιάννης Ξαγοράρης, Ad Axem (GR)
10:00-00:00 Making of animasyros 5.0 – Ομάδα νέων δημιουργών υπό τον Κωνσταντίνο Τιλιγάδη
Πνευματικό Κέντρο Ερμούπολης
09:00 Εφαρμοσμένο εργαστήριο  Modern Myths, Animate & Create Studio (UK)

Κυριακή 23.09

Πρόγραμμα Προβολών

Θέατρο Απόλλων

18:00 Αφιέρωμα Lucern University of Applied Arts, Animation Dept 57΄CH
19:00 Ταινίες AKTO Films, GR
21:00 Τελετή Λήξης & Απονομή Βραβείων
Κινηματογράφος ΠΑΛΛΑΣ
12:00 Αφιέρωμα Michel Ocelot
Prince et Princessess, 70΄FR

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Πανεπιστήμιο Αιγαίου- 1ο Γυμνάσιο Ερμούπολης

10:00-00:00 Making of animasyros 4.0- Ομάδα νέων δημιουργών υπό την επίβλεψη του Κωνσταντίνου Τιλιγάδη

Παράλληλες Εκδηλώσεις

Παρασκευή  21.09

22:30 Πάρτυ Φεστιβάλ

Κυριακή  23.09

10:30 Ξενάγηση στην Ερμούπολη

Δείτε παρακάτω το επίσημο video του φεστιβάλ

Δημήτρης Ασπρολούπος

Αγαπώ τον Χίτσκοκ, τον Φιντσερ, τον Χάνεκε, τον αγγλικό ρεαλισμό και το σκανδιναβικό σινεμά αλλά παράλληλα έχω και ένα soft spot για τον Γουές Αντερσον.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ