Οι υποψηφιότητες των 17ων Critics’ Choice Movie Awards

...

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των 17ων Critics’ Choice Movie Awards. Ηγέτες των φετινών υποψηφιοτήτων αναδείχθηκαν το «The Artist» (ω τι περίεργο!) του Μισέλ Χαζαναβίσιους με 11 υποψηφιότητες, μεταξύ των οποίων Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Πρωτότυπου Σεναρίου και Αντρικής Ερμηνείας για τον Ζαν Ντουζαρντίν , και το «Hugo» του Μάρτιν Σκορσέζε με 11 υποψηφιότητες επίσης, κυρίως στις τεχνικές κατηγορίες.

Στην δεκάδα της Καλύτερης Ταινίας βρίσκεται εκτός των άλλων υποψήφιο το «Drive» που συγκεντρώνει συνολικά 8 υποψηφιότητες (μεταξύ των οποίων και στις κατηγορίες της Σκηνοθεσίας και του Α’ Αντρικού για τον Ράιαν Γκόσλινγκ), οι «Υπηρέτριες» (επίσης με 8 υποψηφιότητες) αλλά και τα οσκαρικά φαβορί «Απόγονοι» (The Descendants) του Αλεξάντερ Πέιν και «War Horse» του Στίβεν Σπίλμπεργκ που μοιράζονται από 7 υποψηφιότητες η κάθε μία. Εντύπωση πάντως κάνει η απουσία της Γκλεν Κλόους από τον ‘Α Γυναικείο Ρόλο για τον οποίο κάποτε θεωρούνταν μεγάλο φαβορί, η παρουσία της CG ερμηνεία του Άντι Σέρκις για το «Ο Πλανήτης των Πιθήκων: η εξέγερση» καθώς και η παντελής απουσία του «Και ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι» (Tinker Tailor Soldier Spy) από όλες τις κατηγορίες.

Η τελετή απονομής των βραβείων των κριτικών θα απονεμηθούν  στις 12 Ιανουαρίου. Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Καλύτερη Ταινία

The Artist
Οι Απόγονοι
Drive
Extremely Loud & Incredibly Close
Οι Υπηρέτριες
Hugo
Μεσάνυχτα στο Παρίσι
Μoneyball
Το Δέντρο της Ζωής
War Horse

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Στίβεν Ντάλντρι για το «Extremely Loud & Incredibly Close»
Μισέλ Χαζαναβίσιους για το «The Artist»
Αλεξάντερ Πέιν για το «Οι Απόγονοι»
Νίκολας Γουίντινγκ Ρεφν για το «Drive»
Μάρτιν Σκορσέζε για το «Hugo»
Στίβεν Σπίλμπεργκ για το «War Horse»

Καλύτερη Α’ Αντρική Ερμηνεία

Τζορτζ Κλούνει για το «Οι Απόγονοι»
Λεονάρντο Ντι Κάπριο για το «J. Edgar»
Ζαν Ντουζαρντίν για το «The Artist»
Μάικλ Φασμπέντερ για το «Shame»
Ράιαν Γκόσλινγκ για το «Drive»
Mπραντ Πιτ για το «Moneyball»

Καλύτερη Α’ Γυναικεία Ερμηνεία

Βιόλα Ντέιβις για το «Οι Υπηρέτριες»
Ελίζαμπεθ Όλσεν για το «Martha Marcy May Marlene»
Μέριλ Στριπ για το «Σιδηρά Κυρία»
Τίλντα Σουίντον για το «Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν»
Σαρλίζ Θερόν  για το «Young Adult»
Μισέλ Γουίλιαμς για το «Επτά Μέρες με την Μέριλιν»

Καλύτερη Β’ Αντρική Ερμηνεία

Κένεθ Μπράνα για το «Επτά Μέρες με την Μέριλιν»
Άλμπερτ Μπρουκς για το «Drive»
Νικ Νόλτε για το «Warrior»
Πάτον Όσβαλτ για το «Young Adult»
Κρίστοφερ Πλάμμερ για το «Οι Πρωτάρηδες»
Άντι Σέρκις για το «Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση»

Καλύτερη Β’ Γυναικεία Ερμηνεία

Μπερενίς Μπεζό για το «The Artist»
Τζέσικα Τσαστέιν για το «Οι Υπηρέτριες»
Μελίσσα ΜακΚάρθι για το «Οι Φιλενάδες»
Κάρει Μούλιγκαν για το «Shame»
Οκτάβια Σπένσερ για το «Οι Υπηρέτριες»
Σαιλίν Γούντλει για το «Οι Απόγονοι»

Καλύτερος/η Νεαρός/η Ηθοποιός

Άσα Μπάτερφλιντ για το «Hugo»
Έλλε Φάνινγκ για το»Super 8″
Τόμας Χορν για το «Extremely Loud & Incredibly Close»
Έζρα Μίλλερ για το «Πρέπει να Μιλήσουμε για τον Κέβιν»
Σαοίρσε Ρόναν για το «Hanna»
Σαιλίν Γούντλει για το «Οι Απόγονοι»

Καλύτερο Καστ

The Artist
Οι Φιλενάδες
Οι Απόγονοι
Οι Υπηρέτριες
Αι Αιδοί του Μαρτίου

Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο

The Artist
50/50
Μεσάνυχτα στο Παρίσι
Win Win
Young Adult

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

Οι Απόγονοι
Extremely Loud & Incredibly Close
Οι Υπηρέτριες
Hugo
Moneyball

Καλύτερη Φωτογραφία

The Artist
Drive
Hugo
Το Δέντρο της Ζωής
War Horse

Καλύτερο Μοντάζ

The Artist
Drive
Το Κορίτσι με το Τατουάζ
Hugo
War Horse

Καλύτερη Καλλιτεχνική Διεύθυνση

The Artist
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος Δεύτερο
Hugo
Το Δέντρο της Ζωής
War Horse

Καλύτερα Κοστούμια

The Artist
Οι Υπηρέτριες
Hugo
Jane Eyre
Επτά Μέρες με την Μάριλιν

Καλύτερο Μακιγιάζ

Άλμπερτ Νόμπς
Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος Δεύτερο
Σιδηρά Κυρία
J. Edgar
Επτά Μέρες με την Μάριλιν

Καλύτερα Οπτικά Εφέ

Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος Δεύτερο
Hugo
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση
Super 8
Το Δέντρο της Ζωής

Καλύτερα Ηχητικά Εφέ

Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου: Μέρος Δεύτερο
Hugo
Super 8
Tο Δέντρο της Ζωής
War Horse

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Οι Περιπέτειες του Τεν Τεν: Το Μυστικό του Μονόκερου
Arthur Christmas: O Γιός του Άι Βασίλη
Kung Fu Panda 2
Ο Παπουτσωμένος Γάτος
Rango

Καλύτερη Ταινία Δράσης

Drive
Mαχητές των Δρόμων: Ληστεία στο Ρίο
Hanna
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση
Super 8

Καλύτερη Κωμωδία

Οι Φιλενάδες
Crazy, Stupid, Love
Αφεντικά για Σκότωμα
Μεσάνυχτα στο Παρίσι
The Muppets

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

In Darkness
To Λιμάνι της Χάβρης («Le Harve»)
Ένας Χωρισμός
Το Σώμα που Κατοικώ
Where Do We Go Now

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Buck
Cave of Forgotten Dreams
George Harrison: Living in the Material World
Page One: Inside the New York Times
Project Nim
Undefeated

Καλύτερο Τραγούδι

“Hello Hello” για το «Gnomeo & Juliet»
“Life’s a Happy Song” για το «The Muppets»
“The Living Proof” για το Οι «Υπηρέτριες»
“Man or Muppet” για το «The Muppets»
“Pictures in My Head” για το «The Muppets»

Καλύτερη Μουσική Επένδυση

The Artist
Drive
Το Κορίτσι με το Τατουάζ
Hugo
War Horse

 

Συντακτική ομάδα του Reel.gr

Αγαπάμε τον κινηματογράφο και όλα του τα είδη χωρίς διακρίσεις και κουλτουριάρικες αγκυλώσεις.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ