Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου 2015: Οι υποψηφιότητες

Η τελετή απονομής των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί στις 30 Μαρτίου

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, στη συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε στην Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, όπου μεταξύ άλλων μίλησαν ο Πρόεδρος της Ακαδημίας, κ. Βασίλης Κατσούφης, καθώς και ο Εκτελεστικός Διευθυντής της Στέγης, κ. Χρήστος Καρράς.

Η ΕΑΚ συμπληρώνει φέτος έξι χρόνια παρουσίας στην κινηματογραφική πραγματικότητα της χώρας, θέτοντας ακόμη πιο ψηλά τον πήχη, υποσχόμενη να συνεχίσει τις δράσεις της για την υποστήριξη των επαγγελματιών του χώρου και της κινηματογραφικής κληρονομιάς της Ελλάδος, εν γένει.

Στην συνέντευξη παρουσιάστηκε το νέο βραβείο της ΕΑΚ, το οποίο φιλοτεχνήθηκε από τους Εύα Μουρτζή και Σταύρο Τακτικό, φοιτητές της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, ενώ ανακοινώθηκε και το όνομα του Οδυσσέα Παπασπηλιόπουλου, ως οικοδεσπότη της φετινής τελετής.  Παράλληλα, ανακοινώθηκε και η συνεργασία της Ακαδημίας με τον ΟTE-TV (μέγας χορηγός), καθώς και η θέσπιση ενός νέου βραβείου-Βραβείο Κοινού ΟTE-TV-, το οποίο θα δωθεί στην ταινία που θα αναδειχθεί νικήτρια, από την διαδικτυακή ψηφοφορία του κοινού στο www.otetvaward.gr.

φωτο: Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου

φωτο: Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου

Οι ταινίες «Το Μικρό Ψάρι» του Γιάννη Οικονομίδη, «Νορβηγία» του Γιάννη Βεσλεμέ και «Xenia» του Πάνου Κούτρα, συγκέντρωσαν τις περισσότερες υποψηφιότητες, ενώ στις κατηγορίες Α’ Ανδρικού, Σεναρίου και Μυθοπλασίας, συναντάμε πέντε υποψηφίους, λόγω ισοψηφίας.

Οι υποψηφιότητες αναλυτικά:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

-Αντώνης Κοτζιάς και Αντώνης Νικολάου, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος και Deepgreensea, για τη «Νορβηγία»
-Antony Huerta (Ace Image Factory), για το «Xenia»

Βραβείο Μακιγιάζ

-Γιάννης Παμούκης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Δώρα Νάζου, για τη «Νορβηγία»
-Benedicte Trouve, για το «Xenia»

Βραβείο Ήχου

-Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρήσος Δεληγιάννης και Κώστας Βαρυμποπιώτης, για το «Για Πάντα»
-Ντίνος Κίττου, William Ed. Franck και Κώστας Φυλακτίδης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Fabrice Osinski, Frederic Demolder, Valerie Le Docte και Philippe Cherbonnel, για το «Xenia»

Βραβείο Ενδυματολογίας

-Ιουλία Σταυρίδου, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Άλκηστη Μάμαλη, για τη «Νορβηγία»
-Βασίλης Μπαρμπαρίγος, για το «Xenia»

Βραβείο Σκηνογραφίας

-Ιουλία Σταυρίδου, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Γιάννης Βεσλεμές, για τη «Νορβηγία»
-Πηνελόπη Βαλτή, για το «Xenia»

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

-Μπάμπης Παπαδόπουλος, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Φελιζόλ (Γιάννης Βεσλεμές), για τη «Νορβηγία»
-Delaney Blue (George Betzounis), για το «Xenia»

Βραβείο Μοντάζ

-Γιάννης Χαλκιαδάκης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Γιώργος Μαυροψαρίδης, για το «Modris»
-Γιώργος Λαμπρινός, για το «Xenia»

Βραβείο Φωτογραφίας

-Κωστής Γκίκας, για το «Για Πάντα»
-Δημήτρης Κατσαϊτης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Χρήστος Καραμάνης, για τη «Νορβηγία»

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

-Βίκη Παπαδοπούλου, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου, για το «Στο Σπίτι»
-Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου, για το «Xenia»

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

-Πέτρος Ζερβός, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Άγγελος Παπαδημητρίου, για το «Xenia»
-Γιάννης Στάνκογλου, για το «Xenia»

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

-Αγγελική Παπούλια, για το «Η Έκρηξη»
-Μαρία Καλλιμάνη, για το «Στο Σπίτι»
-Σοφία Κόκκαλη,για την «Electra»

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
*πέντε τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας

-Δημήτρης Ήμελλος, για το «Με Χωρίς Γυναίκες»
-Βαγγέλης Μουρίκης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Βαγγέλης Μουρίκης, για τη «Νορβηγία»
-Νίκος Γκέλια, για το «Xenia»
-Κώστας Νικούλι, για το «Xenia»

Βραβείο Σεναρίου
*πέντε τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας

-Θοδωρής Αθερίδης, για το «Από Έρωτα»
-Χρήστος Βούπουρας, για το «7 Θυμοί»
-Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης και Χάρης Λαγκούσης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Αθανάσιος Καρανικόλας, για το «Στο Σπίτι»
-Πάνος Χ. Κούτρας και Παναγιώτης Ευαγγελίδης, για το «Xenia»

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

-Γιάννης Βεσλεμές, για τη «Νορβηγία»
-Juris Kursietis, για το «Modris»
-Βλαδίμηρος Νικολούζος και Νίκος Νικολόπουλος, για το «Polk»

Βραβείο Σκηνοθεσίας

-Γιάννης Οικονομίδης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Αθανάσιος Καρανικόλας, για το «Στο Σπίτι»
-Πάνος Χ. Κούτρας, για το «Xenia»

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

-Φοίβος Κοντογιάννης, για το «Ανεπιθύμητος»
-Στέλλα Κυριακοπούλου, για τη «Βόλτα»
-Θανάσης Νεοφώτιστος, για τη «Προσευχή»
-Γιώργος Τελτζίδης, για το «Dye»
-Χάρης Λαγκούσης, για το «Maasai»

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

-Θάνος Λαμπρόπουλος και Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, για το «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης»
-Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, για το «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής»
-Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ, για το «Μια Οικογενειακή Υπόθεση»

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
*έξι τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας

-Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Κώστας Λαμπρόπουλος και Μαργαρίτα Μαντά, για το «Για Πάντα»
-Μαρία Δρανδάκη, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith και Jeroen Beker, για το «Η Έκρηξη»
-Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Michael Weber και Γιάννης Οικονομίδης, για το «Το Μικρό Ψάρι»
-Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Lasse Scharpen και Αθανάσιος Καρανικόλας, για το «Στο Σπίτι»
-Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη και Modou N’diaye, για την «Εlectra»
-Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας και Αλεξάνδρα Μπουσίου, για το «Xenia»

Βαρβάρα Κοντονή

Ερωτευμένη με τον κινηματογράφο από μικρή, παθιασμένη με τις εικόνες, τους ήχους, τις ιστορίες και την ομορφιά της 7ης Τέχνης, απολαμβάνω να γράφω με ένταση για αυτά που αγαπώ.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ