Οι Επίσημες Συμμετοχές για το Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

Πρώτη ταινία στα χρονικά για την Υεμένη

Μία από τις πιο ενδιαφέρουσες κατηγορίες στην τελετή των Oscar κάθε χρόνο, είναι αναμφίβολα αυτή της Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας. Αριστουργήματα επί αριστουργημάτων έχουν παρελάσει από την εν λόγω πεντάδα ανά τα χρόνια, με τον τελευταίο νικητή να είναι το συγκλονιστικό «Ο Γιος του Σαούλ».

Σήμερα, ανακοινώθηκε η λίστα με τις επίσημες συμμετοχές της κάθε χώρας, που αποτελούν την προεπιλογή για να καταλήξουμε στις καλύτερες εννέα και, μία βδομάδα μετά, στις τελικές πέντε που θα «παλέψουν» για το χρυσό αγαλματίδιο.

85 είναι οι χώρες που έστειλαν ταινία, ενώ μία «Σταχτοπούτα» βρίσκεται ανάμεσα τους. Ο λόγος για την Υεμένη, που στέλνει για πρώτη φορά επίσημη συμμετοχή στον θεσμό. Η επιλογή της Ελλάδας, όπως είναι γνωστό, είναι το «Chevalier» της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγγάρη.

Albania, Chromium, Bujar Alimani, director;
Algeria, The Well, Lotfi Bouchouchi, director;
Argentina, The Distinguished Citizen, Mariano Cohn, Gastón Duprat, directors;
Australia, Tanna, Bentley Dean, Martin Butler, directors;
Austria, Stefan Zweig: Farewell to Europe, Maria Schrader, director;
Bangladesh, The Unnamed, Tauquir Ahmed, director;
Belgium, The Ardennes, Robin Pront, director;
Bolivia, Sealed Cargo, Julia Vargas Weise, director;
Bosnia and Herzegovina, Death in Sarajevo, Danis Tanovic, director;
Brazil, Little Secret, David Schurmann, director;
Bulgaria, Losers, Ivaylo Hristov, director;
Cambodia, Before the Fall, Ian White, director;
Canada, It’s Only the End of the World, Xavier Dolan, director;
Chile, Neruda, Pablo Larraín, director;
China, Xuan Zang, Huo Jianqi, director;
Colombia, Alias Maria, José Luis Rugeles, director;
Costa Rica, About Us, Hernán Jiménez, director;
Croatia, On the Other Side, Zrinko Ogresta, director;
Cuba, The Companion, Pavel Giroud, director;
Czech Republic, Lost in Munich, Petr Zelenka, director;
Denmark, Land of Mine, Martin Zandvliet, director;
Dominican Republic, Sugar Fields, Fernando Báez, director;
Ecuador, Such Is Life in the Tropics, Sebastián Cordero, director;
Egypt, Clash, Mohamed Diab, director;
Estonia, Mother, Kadri Kõusaar, director;
Finland, The Happiest Day in the Life of Olli Mäki, Juho Kuosmanen, director;
France, Elle, Paul Verhoeven, director;
FYROM, The Liberation of Skopje, Rade Šerbedžija, Danilo Šerbedžija, directors;
Georgia, House of Others, Rusudan Glurjidze, director;
Germany, Toni Erdmann, Maren Ade, director;
Greece, Chevalier, Athina Rachel Tsangari, director;
Hong Kong, Port of Call, Philip Yung, director;
Hungary, Kills on Wheels, Attila Till, director;
Iceland, Sparrows, Rúnar Rúnarsson, director;
India, Interrogation, Vetri Maaran, director;
Indonesia, Letters From Prague, Angga Dwimas Sasongko, director;
Iran, The Salesman, Asghar Farhadi, director;
Iraq, El Clásico, Halkawt Mustafa, director;
Israel, Sand Storm, Elite Zexer, director;
Italy, Fire at Sea, Gianfranco Rosi, director;
Japan, Nagasaki: Memories of My Son, Yoji Yamada, director;
Jordan, 3000 Nights, Mai Masri, director;
Kazakhstan, Amanat, Satybaldy Narymbetov, director;
Kosovo, Home Sweet Home, Faton Bajraktari, director;
Kyrgyzstan, A Father’s Will, Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu, directors;
Latvia, Dawn, Laila Pakalnina, director;
Lebanon, Very Big Shot, Mir-Jean Bou Chaaya, director;
Lithuania, Seneca’s Day, Kristijonas Vildziunas, director;
Luxembourg, Voices From Chernobyl, Pol Cruchten, director;
Malaysia, Beautiful Pain, Tunku Mona Riza, director;
Mexico, Desierto, Jonás Cuarón, director;
Montenegro, The Black Pin, Ivan Marinović, director;
Morocco, A Mile in My Shoes, Said Khallaf, director;
Nepal, The Black Hen, Min Bahadur Bham, director;
Netherlands, Tonio, Paula van der Oest, director;
New Zealand, A Flickering Truth, Pietra Brettkelly, director;
Norway, The King’s Choice, Erik Poppe, director;
Pakistan, Mah-e-Mir, Anjum Shahzad, director;
Palestine, The Idol, Hany Abu-Assad, director;
Panama, Salsipuedes, Ricardo Aguilar Navarro, Manolito Rodríguez, directors;
Peru, Videophilia (and Other Viral Syndromes), Juan Daniel F. Molero, director;
Philippines, Ma’ Rosa, Brillante Ma Mendoza, director;
Poland, Afterimage, Andrzej Wajda, director;
Portugal, Letters From War, Ivo M. Ferreira, director;
Romania, Sieranevada, Cristi Puiu, director;
Russia, Paradise, Andrei Konchalovsky, director;
Saudi Arabia, Barakah Meets Barakah, Mahmoud Sabbagh, director;
Serbia, Train Driver’s Diary, Milos Radovic, director;
Singapore, Apprentice, Boo Junfeng, director;
Slovakia, Eva Nová, Marko Skop, director;
Slovenia, Houston, We Have a Problem!, Žiga Virc, director;
South Africa, Call Me Thief, Daryne Joshua, director;
South Korea, The Age of Shadows, Kim Jee-woon, director;
Spain, Julieta, Pedro Almodóvar, director;
Sweden, A Man Called Ove, Hannes Holm, director;
Switzerland, My Life as a Zucchini, Claude Barras, director;
Taiwan, Hang in There, Kids!, Laha Mebow, director;
Thailand, Karma, Kanittha Kwunyoo, director;
Turkey, Cold of Kalandar, Mustafa Kara, director;
Ukraine, Ukrainian Sheriffs, Roman Bondarchuk, director;
United Kingdom, Under the Shadow, Babak Anvari, director;
Uruguay, Breadcrumbs, Manane Rodríguez, director;
Venezuela, From Afar, Lorenzo Vigas, director;
Vietnam, Yellow Flowers on the Green Grass, Victor Vu, director;
Yemen, I Am Nojoom, Age 10 and Divorced, Khadija Al-Salami, director.

Συντακτική ομάδα του Reel.gr

Αγαπάμε τον κινηματογράφο και όλα του τα είδη χωρίς διακρίσεις και κουλτουριάρικες αγκυλώσεις.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ

SAE Digital Film Making