Οι ταινίες που θα προβληθούν στο Φεστιβαλ του Λοκάρνο

...

Γράφει ο Νικόλας Θεοδωράκης

To Φεστιβάλ του Λοκάρνο έρχεται για 66η χρονιά και θα αποτελέσει για 10 μέρες το κέντρο του Ευρωπαϊκού και όχι μόνο, σινεμά. Από τις 7 εώς τις 17 Αυγούστου, αν δεν λιάζεσαι σε παραλία και σκέφτεσαι εναλλακτικές διακοπές στην δροσερή Ελβετία, εδώ είναι όλες οι ταινίες που μπορείς να δεις.

Το Φεστιβάλ του Λοκάρνο πραγματοποιείται στην ομώνυμη πόλη και αποτελεί μια διοργάνωση που δίνει την ευκαιρία σε δημιουργούς από όλο τον κόσμο να προβάλλουν το έργο τους σε ένα πολυεθνικό κοινό, καθώς βρίσκεται μεταξύ Γαλλίας, Γερμανίας και Ιταλίας. Εκτός των άλλων, ξεχωρίζει η τεράστια υπαίθρια προβολή που γίνεται στην Piazza Grande, την οποία μπορούν να παρακολουθούν 8000 θεατές. Εδώ είναι το αναλυτικό πρόγραμμα των ταινιών.

 

Piazza Grande
2 Guns by Baltasar Kormákur
(United States)

About Times by Richard Curtis
(United Kingdom)

Blue Ruin by Jeremy Saulnier
(United States)

Fitzcarraldo
 by Werner Herzog
(Germany)

Gabrielle
 by Louise Archambault
(Canada)

Gloria
 by Sebastián Lelio
(Chile)

The Keeper of Lost Causes
 by Mikkel Nørgaard
(Germany/Denmark/Sweden)

The Human Factor
 by Bruno Oliviero
(Italy)

L’expérience Blocher
 by Jean-Stéphane Bron
(Switzerland/France)

Les grandes ondes (à l’ouest)
 by Lionel Baier
(Switzerland/France/Portugal)

Mr. Morgan’s Last Love
 by Sandra Nettelbeck
(Germany/Belgium)

Rich and Famous
 by George Cukor
(United States)

On the Way to School
 by Pascal Plisson 
(France)

Vijay and I
 by Sam Garbarski
(Belgium, Luxembourg, Germany)

We’re the Millers
 by Rawson Marshall Thurber
(United States)

Wrong Cops
 by Quentin Dupieux
(United States)

International Competition
What Now? Remind Me by Joaquim Pinto
(Portugal)

Sentimental Education
 by Júlio Bressane
(Brazil)

El mudo
 by Daniel and Diego Vega
(Peru/France/Mexico)

Exhibition
 by Joanna Hogg
(United Kingdom)

Feuchtgebiete
 by David Wnendt
(Germany)

Gare du Nord
 by Claire Simon
(France/Canada)

Historia by la meva mort
 by Albert Serra
(Spain/France)

The Strange Colour of Your Body’s Tears
 by Hélène Cattet and Bruno Forzani
(Belgium/France/Luxembourg)

Mary, Queen of Scots
 by Thomas Imbach
(Switzerland/France)

Pays barbare
 by Yervant Gianikian and Angela Ricci Lucchi
(France)

Real
 by Kiyoshi Kurosawa
(Japan)

Sangue
 by Pippo Delbono
(Italy/Switzerland)

Short Term 12
 by Destin Cretton
(United States)

A Time in Quchi by Tso chi Chang
(Taiwan)

Tableau noir
 by Yves Yersin
(Switzerland)

Backwater
 by Shinji Aoyama
(Japan)

Tonnerre
 by Guillaume Brac
(France)

Une autre vie
 by Emmanuel Mouret
(France)

When Evening Falls on Bucharest or Metabolism
 by Corneliu Porumboiu
(Roumanie)

Filmmakers of the Present

Chameleon by Elvin Adigozel and Ru Hasanov
(Azerbaijan/France/Russia)

Costa da morte
 by Lois Patiño
(Spain)

Forty Years From Yesterday
 by Robert Machoian and Rodrigo Ojeda-Beck
(United States)

L’harmonie
 by Blaise Harrison
(France/Switzerland)

Le sens de l’humour
 by Marilyne Canto
The Amazing Cat Fish by Claudia Sainte-Luce
(Mexico)

Manakamana
 by Stephanie Spray and Pacho Velez
(Nepal)

Mouton
 by Gilles Deroo and Marianne Pistone
(France)

Roxanne
 by Valentin Hotea
(Romania/Hungary)

By the River
 by Nontawat Numbenchapol
(Thailand)

The Dirties
 by Matt Johnson
(Canada/United States)

The Special Need
 by Carlo Zoratti
(Germany/Italy)

The Stone
 by Cho Se-rae
(South Korea)

The Ugly One
 by Eric Baudelaire
(France/Lebanon/Japan)

The Unity of All Things
 by Alex Carver and Daniel Schmidt
(United States)

Distant
 by Zhengfan Yang
(China)

Out of Competition (feature films)
Géographie humaine by Calire Simon
(France)

Héritage
 by David Induni
(Switzerland)

The Passion of Erto
 by Penelope Bortoluzzi
(France/Italy)

Que d’amour
 by Valérie Donzelli
(France)

If I Were a Thief… I’d Steal
 by Paulo Rocha
(Portugal)

Out of Competition: Signs of Life
A Spell to Ward OFF the Darkness by Ben Rivers and Ben Russell
(France/Estonia)

Cherry Pie
 by Lorenz Merz
(Switzerland)

Dignity
 by James Fotopoulos
(United States)

El futuro
 by Luis Lopez Carrasco
(Spain)

How to Disappear Completely
 by Raya Martin
(Philippines)

Death Row II – Portrait: Baline Milam
 by Werner Herzog
(United States)

Death Row II – Portrait: Darlie Routier
 by Werner Herzog
(United States)

Death Row II – Portrait: Douglas Feldman
 by Werner Herzog
(United States)

Death Row II – Portrait: Robert Fratta by Werner Herzog
(United States)

Συντακτική ομάδα του Reel.gr

Αγαπάμε τον κινηματογράφο και όλα του τα είδη χωρίς διακρίσεις και κουλτουριάρικες αγκυλώσεις.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ