Οι υποψηφιότητες των Independent Spirit Awards

...

Γράφει η Βαρβάρα Κοντονή

independent-spirit-awardΛίγος καιρός έμεινε μέχρι την ανακοίνωση των φετινών υποψηφιοτήτων Oscar στις 16 Ιανουαρίου 2014 και όπως φαίνεται, αυτή η χρονιά αναμένεται να είναι άκρως ενδιαφέρουσα, οχι μόνο εξαιτίας των ετερόκλητων ταινιών οι οποίες θα μας απασχολήσουν, αλλά και του γεγονότος πως όλες είναι πραγματικά καλές επιλογές.

Μέχρι τότε όμως, σειρά έχουν οι υποψηφιότητες των Independent Spirit Awards που ανακοινώθηκαν αυτές τις μέρες και που μοιάζουν να επιβεβαιώνουν λίγο πολύ την κυριαρχία ορισμένων ταινιών όπως το «Twelve Years a Slave» (το οποίο τσιμπάει τις περισσότερες υποψηφιότητες), το one-man show, «All is Lost», το «Nebraska» του Alexander Payne, το «Dallas Buyers Club» με δυο ερμηνείες δυναμίτες από τους Matthew McConaughey και Jared Leto, καθώς και το σπαρακτικό «Fruitvale Station» που είδαμε σε πρώτη προβολή στις 18ες Νύχτες Πρεμιέρας.

Οι υποψηφιότητες είναι:

BEST DIRECTOR

Shane CarruthUpstream Color
J.C. ChandorAll Is Lost
Steve McQueen12 Years a Slave
Jeff NicholsMud
Alexander PayneNebraska

BEST SCREENPLAY

Woody AllenBlue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard LinklaterBefore Midnight
Nicole Holofcener, Enough Said
Scott Neustadter & Michael H. WeberThe Spectacular Now
John Ridley12 Years a Slave

BEST FEMALE LEAD

Cate Blanchett, Blue Jasmine
Julie Delpy, Before Midnight
Gaby Hoffmann, Crystal Fairy
Brie Larson, Short Term 12
Shailene Woodley, The Spectacular Now

BEST MALE LEAD

Bruce DernNebraska
Chiwetel Ejiofor12 Years a Slave
Oscar IsaacInside Llewyn Davis
Michael B. JordanFruitvale Station
Matthew McConaugheyDallas Buyers Club
Robert Redford, All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE

Melonie Diaz, Fruitvale Station
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave
Yolonda Ross, Go For Sisters
June Squibb, Nebraska

BEST SUPPORTING MALE

Michael Fassbender, 12 Years a Slave
Will Forte, Nebraska
James Gandolfini, Enough Said
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Keith Stanfield, Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt, 12 Years a Slave
Benoit Debie, Spring Breakers
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco, All Is Lost
Matthias Grunsky, Computer Chess

BEST EDITING

Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours
Jennifer Lame, Frances Ha
Cindy Lee, Una Noche
Nat Sanders, Short Term 12

BEST FEATURE

12 Years a Slave (Producers Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Arnon Milchan, Brad Pitt, Bill Pohlad)
All Is Lost (Producers: Neal Dodson, Anna Gerb)
Frances Ha (Producers: Noah Baumbach, Scott Rudin, Rodrigo Teixeira, Lila Yacoub)
Inside Llewyn Davis (Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin)
Nebraska (Producers: Albert Berger, Ron Yerxa)

BEST FIRST FEATURE

Blue Caprice (Director/Producer: Alexandre Moors; Producers: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi)
Concussion (Director: Stacie Passon; Producer: Rose Troche)
Fruitvale Station (Director: Ryan Coogler; Producers: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker)
Una Noche (Director/Producer: Lucy Mulloy;  Producers: Sandy Pérez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago)
Wadjda (Director: Haifaa Al Mansour; Producers: Gerhard Meixner, Roman Paul)

BEST FIRST SCREENPLAY

Lake BellIn A World
Joseph Gordon-LevittDon Jon
Bob NelsonNebraska
Jill SolowayAfternoon Delight
Michael StarrburyThe Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD
(βραβείο που δίνεται στο καλύτερο feature, κάτω των $500.000)

Computer Chess (Writer/Director: Andrew Bujalski; Producers: Houston King & Alex Lipschultz)
Crystal Fairy (Writer/Director: Sebastiàn Silva; Producers: Juan de Dios Larraín & Pablo Larraín)
Museum Hours (Writer/Director: Jem Cohen; Producers: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder)
Pit Stop (Writer/Director: Yen Tan; Writer: David Lowery; Producers: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly Williams)
This is Martin Bonner (Writer/Director: Chad Hartigan; Producer: Cherie Saulter)

BEST INTERNATIONAL FILM

A Touch of Sin (China; Director: Jia Zhang-Ke)
Blue is the Warmest Color (France; Director: Abdellatif Kechiche)
Gloria (Chile; Director: Sebastián Lelio)
The Great Beauty (Italy; Director: Paolo Sorrentino)
The Hunt (Denmark; Director: Thomas Vinterberg)

BEST DOCUMENTARY

20 Feet From Stardom
DIRECTOR/PRODUCER: Morgan Neville
PRODUCERS: Gil Friesen & Caitrin Rogers
After Tiller
DIRECTORS/PRODUCERS: Martha Shane & Lana Wilson
Gideon’s Army
DIRECTOR/PRODUCER: Dawn Porter
PRODUCER: Julie Goldman
The Act of Killing
DIRECTOR/PRODUCER: Joshua Oppenheimer
PRODUCERS: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen,
Michael Uwemedimo
The Square
DIRECTOR: Jehane Noujaim
PRODUCER: Karim Amer

ROBERT ALTMAN AWARD
(βραβείο που δίνεται σε όλο το cast μιας ταινίας, τον σκηνοθέτη και τον casting director)

Mud
Director: Jeff Nichols
Casting Director: Francine Maisler
Ensemble Cast:  Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

 

Βαρβάρα Κοντονή

Ερωτευμένη με τον κινηματογράφο από μικρή, παθιασμένη με τις εικόνες, τους ήχους, τις ιστορίες και την ομορφιά της 7ης Τέχνης, απολαμβάνω να γράφω με ένταση για αυτά που αγαπώ.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ