Φεστιβαλ Sarajevo 2015 – πληρης λιστα νικητων

Διπλή βράβευση για το "Chevalier" της Αθηνάς-Ραχήλ Τσαγγάρη

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Sarajevo, συγκεντρώνοντας υψηλού επιπέδου και περιεχομένου ταινίες στο πρόγραμμά του απαιτεί την προσοχή μας κάθε χρόνο, ακόμη περισσότερο όταν συμπεριλαμβάνει ταινίες Ελλήνων κινηματογραφιστών σε αυτό. Φέτος ήταν το «Chevalier» της Αθηνάς-Ραχήλ Τσαγγάρη που έφυγε με δύο βραβεία στις αποσκευές του, αποκτώντας απήχηση και πολύ καλό ρυθμό για τον επόμενο σταθμό, το Toronto.

Ανάμεσα στους νικητές του Φεστιβάλ βλέπουμε πολλές από τις υποψηφιότητες για το Βραβείο Lux, όπως τη νικήτρια του μεγάλου βραβείου «Καρδιά του Σαράγιεβο» Deniz Gamze Ergüven με την πρώτη της ταινία «Mustang», που προβλήθηκε και στις Κάννες. Ακόμα ένα ντεμπούτο, το «Son of Saul» του Ούγγρου László Nemes που βραβεύτηκε στις Κάννες, απονεμήθηκε με το Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής, ενώ το Βραβείο για το Καλύτερο Ντοκυμαντέρ απονεμέθηκε στο εκπληκτικό «Toto and His Sisters» του Ρουμάνου Alexander Nanau.

Δείτε εδώ την αναλυτική λίστα των νικητών:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

Καρδιά του Sarajevo για μεγάλου μήκους: «Mustang» της Deniz Gamze Ergüven

– Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής: «Son of Saul» («Saul Fia») του László Nemes

– Ειδική Μνεία της Επιτροπής: «Chevalier» της Αθηνάς-Ραχήλ Τσαγγάρη

– Καρδιά του Sarajevo για την καλύτερη ηθοποιό: το cast του «Mustang» (Güneş Şensoy, Doga Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, Ilayda Akdoğan)

– Καρδιά του Sarajevo για τον καλύτερο ηθοποιό: το cast του «Chevalier» (Γιώργος Κέντρος, Βαγγέλης Μουρίκης, Πάνος Κορώνης, Μάκης Παπαδημητρίου, Γιώργος Πυρπασσόπουλος, Σάκης Ρουβάς)

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:

– Καρδιά του Sarajevo για μικρού μήκους: «A Matter Of Will» («Biserna Obala») του Dušan Kasalica

– Ειδική Μνεία της Επιτροπής: «Damaged Goods» («Kalo») του Nermin Hamzagić

– Ειδική Μνεία της Επιτροπής: «Tuesday» («Sali») του Ziya Demirel

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ – ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ:

– Καρδιά του Sarajevo για ντοκυμαντέρ: «Toto And His Sisters» («Toto Si Surorile Lui») του Alexander Nanau

– Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής για ντοκυμαντέρ: «Tititá» του Tamás Almás

– Ειδική Μνεία της Επιτροπής: «Flotel Europa» του Vladimir Tomić

– Βραβείο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: «One Day In Sarajevo» («Jedan Dan U Sarajevu») της Jasmila Žbanić

– Τιμητική Καρδιά του Sarajevo: στον Atom Egoyan

– Βραβείο Ιδρύματος Katrin Cartlidge: στον Ran Huang

ΒΡΑΒΕΙΑ CINELINK:

– Βραβείο Eurimages Ανάπτυξης Συμπαραγωγής: «A Ballade» των Aida Begić και Adis Đapo

– Βραβείο Arte International Relations: «Hamarat Apartment» των Huseyin Karabey και Su Baloglu

– Βραβείο Κινηματογραφικού Πρακτορείου Σκοπίων: «The Son» των Ines Tanović και Alem Babić

– Βραβείο Living Pictures Service: «Soldiers» των Ivana Mladenović και Ada Solomon

– Βραβείο Synchro Film Vienna: «A Ballade» των Aida Begić και Adis Đapo / «Hamarat Apartment» των Huseyin Karabey και Su Baloglu / «The Son» των Ines Tanović και Alem Babić

– Υποτροφία Eave: στον Alem Babić

ΒΡΑΒΕΙΑ Work-in-Progress:

– Βραβείο Post Republic: «The Fixer» των Adrian Sitaru και Anamaria Antoci

– Βραβείο Restart: «Godless» των Ralitza Petrova και Rossitsa Valkanova

– Βραβείο Νεανικού Κοινού: «Next To Me» του Stevan Filipović

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ:

Βραβείο Κοινού HT Eronet για την καλύτερη μεγάλου μήκους: «Mustang» της Deniz Gamze Ergüven

Βραβείο Κοινού HT Eronet για το καλύτερο ντοκυμαντερ: «Chasing A Dream» του Mladen Mitrović

– Βραβείο «Ivica Matić» – Ένωσης Κινηματογραφιστών στη Βοσνία & Ερζεγοβίνη: στον Mirsad Purivatra και στον Zoran Galić για τη συμβολή τους στον κινηματογράφο της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης

– Βραβείο Cineuropa: «Superworld» του Karl Markovics

– Βραβείο Cicae: «The High Sun» του Dalibor Matanić

– Χορηγία EDN Talent: «I Like That Super Most Best» της Eva Kraljević

– Μικρού Μήκους του Sarajevo Υποψήφια για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2015: «Translator» του Emre Kayiş

– Βραβείο Καλύτερης Οργάνωσης και Προώθησης (σ.σ.: «pitch»): στην Anda Puscas για το καλύτερο pitch και στον Ismet Kurtulus

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ BH FILM:

– Καλύτερης Ταινίας: «Vejda: Enchanted World Of Fairies» της Julia Klier

– Ειδικό Βραβείο Επιτροπής: «Imperativ» της Jelena Ilić Todorović

– Ειδική Μνεία της Επιτροπής: «Woyzeck» του Adi Selimović

ΒΡΑΒΕΙΑ DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE:

– Βραβείο Digital Cube για work-in-progress: «Korida» του Siniša Vidović

– Βραβείο HBO Adria / 2000 ευρώ: «Korida» του Siniša Vidović

– Βραβείο IDFA: «Little Berlin Wall» του Toma Chagelishvili

– Βραβείο CAT & Docs / 2000 ευρώ: «Cinema, Mon Amour» του Alexandru Belc

– Βραβείο Κροατική Ραδιοτηλεόρασης (HRT) / 2000 ευρώ: «Cinema, Mon Amour» του Alexandru Belc

Γιάννης Καντέα-Παπαδόπουλος

Δυσκολεύεται πολύ να γράψει το βιογραφικό του, κι ελπίζει τα κείμενά του να είναι καλύτερα από αυτό.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ