Δες αναλυτικά τα βραβεία του Sundance!

...

Γράφει ο Παύλος Σηφάκης

Στιγμιότυπο από την ταινία Fruitvale

Το Sundance, ένα από τα πιο σημαντικά φεστιβάλ ανεξάρτητων ταινιών παγκοσμίως, έριξε χθες αυλαία με την τελετή απονομής βραβείων, την οποία παρουσίασε ο γνωστός ηθοποιός Τζόζεφ Γκόρντον Λέβιτ. Το μεγάλο βραβείο της κριτικής επιτροπής για ταινία μυθοπλασίας πήγε στην ταινία Fruitvale, του πρωτοεμφανιζόμενου Ράιαν Γκούγκλερ (με την Οκτάβια Σπένσερ του The Help σε έναν από τους κεντρικούς ρόλους). To Fruitvale, βασίζεται σε αληθινά γεγονότα και αναπαριστά την τελευταία μέρα του Όσκαρ, ενός 22-χρονου κατοίκου στο Bay Area, ο οποιός σκοτώθηκε από πυρά αστυνομικών την πρωτοχρονιά του 2009.

Το βραβείο της κριτικής επιτροπής για ταινία ντοκιμαντέρ πήγε στο Blood Brother, μια ταινία που αφηγείται την ιστορία ενός Αμερικανού τουρίστα στην Ινδία ο οποίος γνωρίζει μερικά παιδιά που έχουν προσβληθεί από το ιό του Aids, και αποφασίζει να μείνει εκεί για να τα βοηθήσει.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον τη μετέπειτα πορεία των δύο αυτών ταινιών. Υπενθυμίζουμε, ότι ο περσινός θριαμβευτής του Sundance, το Beasts of the Southern Wild, απέσπασε πριν από ένα μήνα 4 υποψηφιότητες Όσκαρ! Δες αναλυτικά τα βραβεία του Φεστιβάλ παρακάτω:

Βραβείο Επιτροπής για Ταινία Μυθοπλασίας: Fruitvale

Βραβείο Επιτροπής Ντοκιμαντέρ: Blood Brother

Βραβείο Επιτροπής για Διεθνή Ταινία Ντοκιμαντέρ: A River Changes Course

Βραβείο Επιτροπής για Διεθνή Ταινία Μυθοπλασίας: Jisuel

Βραβείο Κοινού για Ταινία Ντοκιμαντέρ: Blood Brother

Βραβείο Κοινού για Ταινία Μυθοπλασίας: Fruitavle

Βραβείο Κοινού για Διεθνή Ταινία Ντοκιμαντέρ: A River Changes Course

Βραβείο Κοινού για Διεθνή Ταινία Μυθοπλασίας: Metro Manilla

Βραβείο Κοινού «Best of NEXT»: This is Martin Bonner

Βραβείο Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ: Ζάκαρι Χαινσζερλινγκ για το Cutie and the Boxer

Βραβείο Σκηνοθεσίας για Ταινία Μυθοπλασίας: Τζιλ Σόλογουει για το Afternoon Delight

Βραβείο Σκηνοθεσίας για Διεθνή Ταινία Ντοκιμαντέρ: Τινατιν Γκουρχάνι για το The Machine That Makes Everything Disappear

Βραβείο Σκηνοθεσίας για Διεθνή Ταινία Μυθοπλασίας: Σεμπάστιαν Σίλβα για το Crystal Fairy

Βραβείο Σεναρίου: Λέικ Μπελ για το In A World

Βραβείο Σεναρίου για Διεθνή Ταινία: Μπαρμάκ Ακράμ για το Wajma

Βραβείο Μοντάζ για Ταινία Ντοκιμαντέρ: Μάθιου Χάμανεκ για το Gideon’s Army

Βραβείο Μοντάζ για Διεθνή Ταινία Ντοκιμαντέρ: Μπεν Σταρκ για το The Summit

Βραβείο Φωτογραφίας για Ταινία Ντοκιμαντέρ: Ρίκι Ρόουλι για το Dirty Wars

Βραβείο Φωτογραφίας για Ταινία Μυθοπλασίας: Μπράντφορντ Γιανγκ για τα Ain’t them Bodies Saints και Mother of George

Βραβείο Φωτογραφίας για Διεθνή Ταινία Ντοκιμαντέρ: Μαρκ Σιλβερ και Παου Έστε για το Who is Dayani Cristal

Βραβείο Φωτογραφίας για Διεθνή Ταινία Μυθοπλασίας: Μιχαιλ Ένγκλερτ για το Lasting

Ειδικό Βραβείο Ντοκιμαντέρ: Inequality for All

Ειδικό Βραβείο Διεθνούς Ντοκιμαντέρ: Pussy Riot-A Punk Prayer

Ειδικός Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας: Circles

Ειδικό Βρβαείο Ηχητικής Επεξεργασίας: Σέιν Κάρουθ και Τζόνι Μάρσαλ για το Upstream Colour

Ειδικό Βραβείο Ερμηνείας: Μάιλς Τέλερ και Σάιλιν Γούντλει για το The Spectacular Now

Ειδικό Βραβείο Ντοκιμαντέρ: American Promise

Βραβείο Κοινού για Ταινία μικρού μήκους: Catnip: Egress to Oblivion

Ειδικό Βραβείο για Ταινία μικρού μήκους: Until the Quiet Comes

Ειδικό Βραβείο Ερμηνείας για Ταινία μικρού μήκους: Τζόελ Νάγκλε για το Palimpsest

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους (Κινούμενο Σχέδιο): Irish Folk Furniture

Βραβείο Ταινίας μικρού μήκους (ντοκιμαντέρ): Skinnigrove

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους (Μυθοπλασίας): Whiplash

Βραβείο Διεθνούς Ταινίας Μικρού Μήκους (Μυθοπλασίας): The Date

Βραβείο Κριτικής Επιτροπής Ταινίας Μικρού Μήκους: The Whistle

Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ