Το Πρόγραμμα του 7ου Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου

...

Γράφει ο Νικόλας Θεοδωράκης

Print

Το 7ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου της Αθήνας είναι πλέον εδώ. Σήμερα, Πέμπτη έχουμε την έναρξη και ακολουθούν 10 μέρες γεμάτες σινεμά!  «Με το Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου, μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε το 2004 και τείνει να καθιερωθεί πλέον ως ετήσιος θεσμός, η Ταινιοθήκη της Ελλάδος επιδιώκει να αναδείξει την εγγενή πολυμορφία της κινηματογραφικής δημιουργίας και να καλλιεργήσει μια νέα «κινηματογραφοφιλία» στο καλλιτεχνικά «ανήσυχο» κοινό όλων των ηλικιών και κατηγοριών […] στους φιλότεχνους και σκεπτόμενους ανθρώπους εν γένει. Παρουσιάζοντας το έργο πρωτοπόρων δημιουργών που υπερβαίνει ή συνειδητά αντιβαίνει στις νόρμες, τα στερεότυπα και τους περιορισμούς του ‘συστημικού’, ‘συμβατικού’ ή ‘εμπορικού’ κινηματογράφου, εστιάζει στην αναδρομική αποτίμηση, αλλά και στις σύγχρονες τάσεις αυτής της εναλλακτικής, συχνά νεωτερικής και ανατρεπτικής, και οπωσδήποτε, έντονα προσωπικής θεώρησης, ερμηνείας και απόδοσης της πραγματικότητας και του κόσμου μέσα από το φακό.».

Αν θες να δεις αναλυτικά τις θεματικές, τα αφιερώματα και πληροφορίες για τις ταινίες που θα προβληθούν στο Φεστιβάλ ρίξε μια ματιά εδώ: 7ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου Αθήνας: Ένα δύσβατο μα όμορφο κινηματογραφικό ταξίδι

Η είσοδος είναι € 5 ανά προβολή, στην Ταινιοθήκη (Ιερά Οδός 48 στο Γκάζι)

και εδώ έχουμε το αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών 

 

 ΠΕΜΠΤΗ 17

 AΙΘΟΥΣΑ Α & B
20:00 – 22:00
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
Longwave / Les Grandes Ondes(a l’Ouest) Λ. Μπαγέ 2013, 85’, DCP
Είσοδος μόνο με προσκλήσεις
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ROSSELLINI PROJECT
Στρόμπολι γη του Θεού/ Stromboli 1950, 102’, DCP
20:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
24 Frames per Century  Αθ. Ρ. Τσαγγάρη 2013, 3’, DCP
Boys* Ειρ. Καραγιαννοπούλου 2007, 3’, MiniDV
My Room* Ε. Καραγιαννοπούλου/2006, 3’, MiniDV
Lustlands * Λ. & Άρ. Ιωνάς 2013, 73’, DCP
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Exit Elena Ν. Σίλβερ 2012, 72’, Video file
AΙΘΟΥΣΑ B
18:30
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ,
Άσβεστη φωτιά / Inextinguishable Fire 1969, 25’, 16mm
Πόλεμος εξ αποστάσεως / War at a Distance 2003, 58’, Video file
20:30
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Αίμα / Blood 1989, 95’, 35mm
22:30
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Longwave (Ε) Λιονέλ Μπαγέ 2013, 85’, DCP
 logo_AAGFF
ΣΑΒΒΑΤΟ 19
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ Οστά / Bones 1997, 94’, 35mm
20:00
ROSSELLINI PROJECT
Ταξίδι στην Ιταλία / Journey to Italy 1954, 97’, DCP
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
You Make Me Feel So Young Ζ. Ουάιντραουμπ 2013, 75’, Digital file
AΙΘΟΥΣΑ B
18:00
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Μια εικόνα / AnImage  1983, 25’, 16mm
Nεκρή φύση / Still Life 1997, 56’, 16mm
Ο Ζαν Μαρί Στρομπ  και η Ντανιέλ Ουιγέ… 1983, 26’, 16mm
20:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Μάρθα / Martha*  1990, 10’, DVD
Καλύτερο, χειρότερο λάθος / My Best Worst Mistake*  2005, 34’, Digibeta
Έλλη Μάκρα / Elli Makra 42277 Wuppertal * 2007, 85’, 35mm Αθ. Καρανικόλας
22:30
SOME LIKE IT SHORT
Διάφορα / Various 111’, Video, DCP
ΚΥΡΙΑΚΗ 20
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Το πάρκο του λαού / Peoples’ Park Τζ.Π. Σνιαντέκι / Λ.Ντ. Κον 2012, 78’, DCP
20:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Ο λυτρωτής μου / My Redeemer* 2001, 15’, Digibeta
S * 2001, 12’
Echolot * 2013, 80’ Αθ. Καρανικόλας
22:00
ROSSELLINI PROJECT
Ρώμη ανοχύρωτη πόλη / Rome Open City 1945, 100’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
18:00
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Η ζωή στην ΟΔΓ / How to Live in the FRG 1990, 83’, 16mm
Σε σύγκριση / In Comparison 2009, 61’, 16mm
20:30
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Συναισθηματική εκπαίδευση / Sentimental Education Ζ. Μπρεσάνε 2013, 84’, 35mm
22:30
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Ταραφάλ / Tarrafal 2007, 16’, Digibeta
Ο άνθρωπός μας / OurMan 2010, 24’, Digibeta
Όλα ανθίζουν ξανά: Πέδρο Κόστα, σκηνοθέτης  All Blossoms AgainPedro CostaDirector 2006, 78’, Digibeta
ΔΕΥΤΕΡΑ 21
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΚΙΝ / ΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Το Πέμπτο Ευαγγέλιο του Κάσπαρ Χάουζερ / The Fifth Gospel of Kasper Hauser * Α. Γκράθια 2013, 61’, Digital
20:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Στο λύκο / TotheWolf Χ. Κουτσοσπύρου & Άρ. Χιούζ 2013, 74’, BluRay
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
LacrauΖ. Βλαντίμιρου 2013, 99’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
19:00
ROSSELLINI PROJECT
Αγάπη / Love 1948, 69’, DCP
20:30
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Σπίτι από λάβα / Down to Earth 1994, 110’, 35mm
22:30
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Το δάσος / The Forest2000, 14’, KAT, Betacam SP Αθ. Καρανικόλας
Khaima *  2011, 86’, Digibeta Αθ. Καρανικόλας
 ΤΡΙΤΗ 22
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΚΙΝ / ΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Λευκό παιδί / Albino * Τ. Λουμπέρα 2013, 70’ Digital
20:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Ο χρόνος περνά σαν λιοντάρι που βρυχάται / Time Goes By Like Roaring LionΦ. Χάρτμαν / Γ. Άιχμπεργκ
2013, 76’, DCP
22:00
ΚΙΝ / ΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Διπλό παιχνίδι / DoublePlay * Γ. Κλίνγκερ 2013, 70’, Digital
AΙΘΟΥΣΑ B
18:30
ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΓΔΟΝΤΑ
Ταξίδι στην πρωτεύουσα / Journey to the Capital * Τ. Παπαγιαννίδης 1980, 94’, Digital Beta
20:30
ΚΙΝ / ΚΑ ΜΕΤΩΠΑ
Από έναν κόλπο σ’ έναν κόλπο σ’ έναν κόλπο / From Gulf to Gulf to Gulf Σ. Ανάντ & Α. Σουκουμαράν
2013, 80’, Video file
22:30
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Πού είναι κρυμμένο το χαμόγελό σου; / Where Does Your Hidden Smile Lie? 2002, 102’, 35mm
ΤΕΤΑΡΤΗ 23
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Νεολαία εμπρός / ColossalYouth * 2006, 154’, 35mm
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Αμέρικα / America Β. Μασαντιάν 2013, 7’, Digital
Νανά / Nana Β. Μασαντιάν 2012, 68’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
17:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
J.A.C.E. * Μ. Καραμαγγιώλης 2012, 150’, DCP
20:00
ROSSELLINI PROJECT
Ρώμη ανοχύρωτη πόλη / Rome Open City (E) 1945, 100’, DCP
22:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Συναισθηματική εκπαίδευση / Sentimental Education (E) Ζ. Μπρεσάνε 2013, 84’, 35mm
ΠΕΜΠΤΗ 24
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Στο δωμάτιο της Βάντα / InVandaRoom2000, 170’, 35mm
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Avanti Popolo Μ.Βάρμαν 2012, 72’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
18:30
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Αινίγματα της Σφίγγας / Riddles of the Sphinx * Λ. Μάλβεϊ / Π. Ουόλεν 1977, 92’, Blu-Ray
20:30
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Ανάμεσα σε δύο πολέμους / BetweenTwoWars 1978, 83’, 16mm
Εργάτες αποχωρούν από το εργοστάσιο / Workers Leaving the Factory 1995, 36’, BetaSP
22:30
ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΓΔΟΝΤΑ
Το αίμα των αγαλμάτων / The Bleeding Statues * Τ. Λυκουρέσης 1987, 120’, Digital Beta
 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
17:00
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Ιστορικό κέντρο / Historic Center * 2012, 80’, DCP
19:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
The Red Bank * Β. Σκούρα 2013 30’ Digital
OXI * Κ. ΜακΜάλαν 2013 105’ Digital
22:00
ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ
Λεβιάθαν / Leviathan Β. Παραβέ / Λ.Καστέινγκ-Τέιλορ 2012, 87’, DCP
23:30
Ορλεάνη / Orléans Β. Βερνιέ 2012, 60’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
17:30
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
I hope that this won’t take long… Είσοδος ελεύθερη M. Θεοδωράκη 2011, 63’, Digital
Dad’s Stick Τζ. Σμιθ 2012, 5’, Digital
18:30
ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΓΔΟΝΤΑ
Και ξανά προς τη δόξα τραβά / Marching On to Glory * Γ. Σταμπουλόπουλος 1980, 105’, BetaSP
20:30
ROSSELLINI PROJECT
Η μηχανή που σκοτώνει τους κακούς / The Machine that Kills Bad People 1948, 80’, DCP
22:30
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Όπως βλέπετε / As You See 1986, 72’, 16mm
Οι δημιουργοί των καταναλωτικών κόσμων / The Creators of the Shopping Worlds 2001, 72’, Digital
ΣΑΒΒΑΤΟ 26
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
17:00
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Ανάπαυλα / Respite * 2007, 40’, Digital
Εικόνες του κόσμου και η εγγραφή του πολέμου / Images of the World and the Inscription of War * 1988, 75’, 16mm
20:00
ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ
Θα προβληθεί η νικήτρια ταινία από το διαγωνιστικό τμήμα ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΑ + ΟΧΙ.
Περιορισμένος αριθμός εισιτηρίων.
22:30
ROSSELLINI PROJECT
Στρόμπολι γη του Θεού / Stromboli (Ε) 1950, 102’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
18:00
ROSSELLINI PROJECT
Ινδία: μάνα γη / India, the Great Mother 1959, 90’, DCP
20:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Τo ποτάμι (ΙΙ) / The River (II) Ν. Κούνδουρος 1958, 110’, 35mm
22:00
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
Μην αλλάξεις τίποτα / Nechangerien2009, 97’, 35mm
 
ΚΥΡΙΑΚΗ 27
 
AΙΘΟΥΣΑ Α
18:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Μήδεια κρείσσων των εμών βουλευμάτων / Medea Louder than Any Thought * Ν. Γραμματικός 2013, 90’, DCP
20:00
ΧΑΡΟΥΝ ΦΑΡΟΚΙ
Τα λόγια του προέδρου / The Words of the Chairman * 1967, 3’, 16mm
Βιντεογράμματα μιας επανάστασης / Videograms of a Revolution *1992, 106’, 16mm
22:00
ROSSELLINI PROJECT
Ταξίδι στην Ιταλία / Journey to Italy (Ε) 1954, 97’, DCP
AΙΘΟΥΣΑ B
18:30
ΠΕΔΡΟ ΚΟΣΤΑ
6 μπαγκατέλες / 6 Bagatelas 2003, 18’, Digibeta
Ντανιέλ Ουϊγέ, Ζαν-Μαρί Στρομπ: Σκηνοθέτες / Daniele HuilletJeanMarie StraubDirectors 2001, 72’, Digibeta
20:00
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
Τo ποτάμι (Ι) / TheRiver (IΝ. Κούνδουρος 1958, 110’, 35mm
22:00
ΕΛΛ. ΣΙΝΕΜΑ ΤΩΡΑ!
Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio / Nice Moustache Giorgio * Αν. Γκότσης 2013, 8’, Digital
Pieta * Αλ. Τσαντίλας 2013, 13’, Digibeta
Η κόρη / The Daughter Θ. Αναστόπουλος 2012, 89’, DCP
*Παρουσία του σκηνοθέτη. Ακολουθεί q&a.
Όλες οι ταινίες που δεν είναι στα ελληνικά θα προβληθούν με ελληνικούς υπότιτλους, εκτός από
το τμήμα «Some Like It Short».
Συντακτική ομάδα του Reel.gr

Αγαπάμε τον κινηματογράφο και όλα του τα είδη χωρίς διακρίσεις και κουλτουριάρικες αγκυλώσεις.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ