Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016: Οι νικητές

Θριάμβευσε η "Τετάρτη 04:45" του Αλέξη Αλεξίου με εννέα βραβεία

Δόθηκαν και φέτος τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στην καθιερωμένη τελετή που πραγματοποιείται στην Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, με την απονομή των αγαλματιδίων Ίρις – όπως ονομάστηκαν κατά την διάρκεια της ανακοίνωσης των φετινών υποψηφίων.

Μεγάλος νικητής της βραδιάς η ταινία του Αλέξη Αλεξίου «Τετάρτη 04:45» η οποία απέσπασε εννέα, συνολικά, βραβεία, ανάμεσα τους και αυτό για την Καλύτερη Ταινία.

Αναμφίβολα η πιο ιδιαίτερη στιγμή της βραδιάς ήταν η βράβευση της φετινής επίσημης προσκεκλημένης της Ακαδημίας, της σπουδαίας Vanessa Redgrave, η οποία δεν δίστασε να πάρει θέση για το προσφυγικό, γνωστή καθώς είναι και για την σημαντική, ακτιβιστική της δράση: «Είστε εκπληκτικοί γιατί θυμάστε ότι αυτοί οι πρόσφυγες είναι μητέρες, πατέρες, παιδιά, ανθρώπινα όντα, όπως δεν το θυμάται ούτε μια ευρωπαϊκή κυβέρνηση! Ντροπή σου Ευρώπη! Γιατί το λέω αυτό; Επειδή οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις που εμπνεύστηκαν αυτήν την εγκληματική στρατηγική, άνοιξαν τις πόρτες στην Αποκάλυψη…», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Η πιο συγκινητική στιγμή της χθεσινοβραδινής απονομής ήταν η βράβευση του Μηνά Χατζησάββα με το βραβείο Β’ Ανδρικού για τον ρόλο του στην ταινία του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, «Ένας Άλλος Κόσμος» που έμελλε να αποτελέσει  και το κύκνειο άσμα του.

Το βραβείο Καλύτερης Ξένης Ταινίας – μια κατηγορία που εγκαινιάστηκε φέτος – απέσπασε ο «Αστακός» του Γιώργου Λάνθιμου.

Αναλυτικά οι νικητές

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Chevalier, της Αθηνάς Τσαγγάρη
Ένας Άλλος Κόσμος, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη
Smac, του Ηλία Δημητρίου
Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου
Invisible, του Δημήτρη Αθανίτη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

Αρκαδία Χαίρε, του Φίλιππου Κουτσαφτή
Erotica, exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη
The Longest Run, της Μαριάννας Οικονόμου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Το Σύκο, του Νικόλα Κολοβού
Dream Toy, του Χρήστου Χουλιάρα
4η Μαρτίου, του Δημήτρη Νάκου
Joanna, του Παναγιώτη Φαφούτη
Simon Says, του Νίκου Τσεμπερόπουλου
Σπόρος, της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Αθηνά Τσαγγάρη, Chevalier
Αλέξης Αλεξίου, Τετάρτη 04:45
Ηλίας Δημητρίου, Smac
Δημήτρης Αθανίτης, Invisible

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Γιώργος Ζώης, Interruption
Τζόις Νασαγουάτι, Καύσωνας
Ευαγγελία Κρανιώτη, Erotica Exotica Etc.

Βραβείο Σεναρίου

Τετάρτη 04:45, Αλέξης Αλεξίου
Chevalier,Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
Interruption, Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος
Invisible, Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
Smac, Ηλίας Δημητρίου

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Στέλιος Μάινας, Τετάρτη 04:45
Χάρης Φραγκούλης, Ουζερί Τσιτσάνης
Γιάννης Στάνκoγλου, Invisible

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Μαρία Καβογιάννη, Ένας Άλλος Κόσμος
Κίκα Γεωργίου, Silent
Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, Smac

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Μηνάς Χατζησάββας, Ένας Άλλος Κόσμος
Ανδρέας Κωσνταντίνου, Ουζερί Τσιτσάνης
Δημήτρης Τζουμάκης, Τετάρτη 04:45

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Βασιλική Τρουφάκου, Ουζερί Τσιτσάνης
Αλεξία Καλτσίκη, Interruption
Κόρα Καρβούνη, Invisible

Βραβείο Φωτογραφίας

Τετάρτη 04:45, Χρήστος Καραμάνης
Καύσωνας, Γιώργος Αρβανίτης
Invisible, Γιάννης Φώτου

Βραβείο Μοντάζ

Chevalier, Ματ Τζόνσον, Γιώργος Μαυροψαρίδης
Τετάρτη 04:45, Λάμπης Χαραλαμπίδης
Αρκαδία Χαίρε, Ιωάννα Σπηλιοπούλου
Interruption, Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Αρκαδία Χαίρε, Κωνσταντίνος Βήτα
Τετάρτη 04:45, Felizol
Σύμπτωμα, Coti K.

Βραβείο Σκηνογραφίας

Ένας Άλλος Κόσμος, Γιώργος Γεωργίου
Ουζερί Τσιτσάνης, Αντώνης Χαλκιάς
Τετάρτη 04:45, Σπύρος Λάσκαρης
Interruption, Σπύρος Λάσκαρης

Βραβείο Ενδυματολογίας

Ουζερί Τσιτσάνης, Άννα Μαχαιριανάκη
Interruption, Zorana Meic, Εύα Γουλάκου
Τετάρτη 04:45, Άλκηστη Μάμαλη

Βραβείο Ήχου

Chevalier, Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
Τετάρτη 04:45, Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren
Interruption, Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, ‘Αρης Λουζιώτης, Herve Buirette

Βραβείο Μακιγιάζ

Chevalier, Εύη Ζαφειροπούλου
Ουζερί Τσιτσάνης, Ναμπίλ Σαλαμέ
Τετάρτη 04:45, Στέλλα Καραπούλιου
Interruption, Anne-Valerie Chiabaut

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Τετάρτη 04:45, Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen
Interruption, Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
The Republic, Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

Βαρβάρα Κοντονή

Ερωτευμένη με τον κινηματογράφο από μικρή, παθιασμένη με τις εικόνες, τους ήχους, τις ιστορίες και την ομορφιά της 7ης Τέχνης, απολαμβάνω να γράφω με ένταση για αυτά που αγαπώ.
Δεν υπάρχουν σχόλια

ΑΠΑΝΤΗΣΕ

*

*

ΣΧΕΤΙΚΑ